Magnetický pól "utíká" z Aljašky na Sibiř

SAN FRANCISCO 9. prosince 2005 | 21:34 Severní magnetický pól Země postupně slábne a posouvá se směrem na Sibiř. Aljaška by tak do 50 let mohla přijít o své polární záře známé jako "aurory". Tvrdí to američtí vědci z Oregonské státní univerzity.

Vědci už dříve zjistili, že magnetické póly "cestují" a dokonce si v ojedinělých případech mohou prohodit místa. Neví ale, proč se tak děje.

Předchozí studie odhalily, že se síla magnetického štítu naší planety za posledních 150 let snížila o deset procent. Během stejné doby se severní magnetický pól posunul o zhruba 1100 kilometrů. Při zachování současného trendu brzy opustí severní Kanadu a přesune se na ruskou Sibiř.

K úplnému zmizení magnetického pólu je ale ještě daleko. Vědci slibují, že zatímco z Aljašky už poměrně brzy polární záře zmizí, objeví se ve větší míře v jižněji položených oblastech Evropy.

Polární záře vzniká za spolupůsobení magnetického pole při střetu proudu nabitých slunečních částic s různými plyny v zemské atmosféře.  Magnetické póly - které se neshodují s póly geografickými - jsou součástí magnetického pole, které se tvoří kolem zemského jádra z rozžhaveného železa.

http://lidovky.zpravy.cz/ln_veda.asp?r=ln_veda&c=A051209_213421_ln_veda_znk