20 VHF Technical
Microwave & EME Meeting "Zieleniec" 2021

a "subjektivní" komentář OK1TEH

fotky:
https://ok1teh.rajce.idnes.cz/20th_Technical_VHF_Meeting_Zieleniec_20-21.08.2021/

https://ok1teh.rajce.idnes.cz/Zieleniec_20-21.08.2021_ok1ufl_on5gs_sp2iqw/

Musím se v úvodu přiznat, že nemám příliš rád masová radioamatérská setkaní typu Holický radioamatérský jarmark v hlídaném areálu za plotem (či ostnatým drátem?), tedy setkání, které jsou zpravidla věnovaná vyznavačům KV, CBčkářům, fanouškům ČSLA, Lidových milic a podobných organizací, setkání, kde proběhne pár nezáživných přednášek, zatímco 90% prodejní plochy je věnován prodeji šrotu zralého do popelnice, hraček či v lepším případě zboží pro farmářské trhy. Ústředním bodem podobných akcí je pak setkání pod břízkou u piva či samohonky, kdy povětšinou staří kmeti zavzpomínají, jak to bylo dřív v tom Svazarmu všechno lepší a završením je koupě nějakého perníkového srdce pro svou XYL doma a obdržení "hodnotného" diplomu za úspěšné umístění v nějakém závodě (pod patronací ČRK) na 15. místě..

Nicméně o to víc mám rád VKV či mikrovlnná setkání ve skromnější rodinné atmosféře s dobrými přáteli, kde se kulturní večerní akce velmi vhodně doplňuje se zajímavým specializovaným programem, kde se člověk téměř vždy něco zajímavého dozví. A přesně takovým pěkným VKV setkáním bývá to v Zielenci, jen asi kilometr od české hranice.

V pátek 20. srpna 2021 jsme z Prahy vyjeli ve složení OK1DIX, OK1TEH, OK1VPZ, OM3CLS (z OM3RRC), OM3BH a ON5GS vstříc polskému mikrovlnnému setkání v Zielenci v Orlických horách. Jednalo se o první větší VKV setkání od léta 2019. Počasí v 880m ASL bylo po celý víkend vynikající a účast velmi slušná. Z OK jsme tentokrát potkali OK1AIY, OK1UFL, OK1MWW, OK2STV, OK2UFY, OK1DFC, kromě SP stanic taky dorazili: ON5GS, HB9BBD, DL7UDA, OE3WOG, DM2MM (a tuším ještě další DL a OK stanice, které si teď ale již nevybavuji, sri). Celkem se setkání zúčastnilo cca 70 licencovaných hamů.

Tradičním prvkem polských VKV setkání je velký bleší trh různých MW komponent. Hitem byl především extrémně levný 2W transvertor pro pásmo 24 GHz, Tomek SP5XMU zase přivezl zajímavé části profi radiolinků z pásma 80 GHz. HB9BBD zase prodával svůj nízkoútlumový QRO slučovač pro pásmo 10 GHz, SP9DLM žebra pro 3m drátěnou parabolu, k prodeji byl i duální ringfeed pro pásma 23/13cm, Septum feed, předzesilovače atd. Jediné co osobně na podobných setkání dlouhodobě trochu postrádám, jsou vlnovodná relé pro vyšší kmitočty a měřící šumové hlavičky, ale člověk asi nemůže chtít opravdu všechno hi.

Hlavním tématem setkání byl tentokrát provoz v optickém pásmu 481 THz (červené světlo). Vůdčí skupinou je v tomto oboru SP4ELF, SP2GUB, SQ2DOL, SQ4MIK a SQ4IOB, kterým se 8. května 2021 podařilo vytvořit v SP4 rekordní spojení na vzdálenost 50,018km. 21. srpna se podařilo prodloužit spojení na vzdálenost 52,687km z JO80JG60MP (Czerná Góra) do JO80FQ83GG (Wielka Sowa), spojení se zúčastnili SP4ELF, SQ1GQC, SP5MS, SP6RLL, SP6MLK a SP6OPK. Přímo od hotelu v Zielenci (JO80EI60TJ) pak bylo v sobotu večer pro zájemce demonstrováno 481 THz FM QSO na 30,85km vzdálenou Černou horu JO80JG, což je mimochodem i contestové QTH Staszka, SP6GWB. Signál byl neuvěřitelně silný S9++ a tak se pro legraci u mikrofonu vystřídalo několik operátorů, kteří svými cizokrajnými značkami operátory na Černé hoře poněkud zmátli. Úspěch měl o zejména spojení SP6/ON5GS/P, SP6/N1GA/p, SP6/CT9cosi hi. Pro mě osobně bylo překvapení zejména jak krásně chodila spojení v tomto pásmu odrazem od okolních překážek.. Dvě stanice se na parkovišti domluvili, že ozáří stěnu cca 1km vzdálené stodoly a pak pro ostatní účastníky sloužily jako FM majáky.

Sobotní dopoledne bylo věnováno volebního sjezdu polského VHF klubu a tak jsme nechali "orgány" úřadovat (Tomek SP5CCC byl opět zvolen SP VKV manažerem pro další období) a vyjeli navštívit 45km vzdálené EME QTH Andrzeja, SP6JLW a Jacka, SP6OPN. Vždy když navštívím jejich QTH, musím ocenit neuvěřitelnou zručnost a práci, kterou na vybudování QTH doslova z ničeho vynaložili. V EME komunitě je poměrně rozšířený typ big-gun stanic (zejména na 2m), které jsou provozovány milionáři, kteří nevědí co s roupy a tak narvou šílený objem peněz do koncových stupňů, antén, rotátorů, zaplatí si člověka, který jim to zařízení postaví, zapojí dohromady a pak si již jen vyměňují fotky hotových stanic a QSL lístků... Na rozdíl od podobných EME pracovišť je u SP6JLW a SP6OPN téměř vše od A do Z vybudováno home-made počínaje vlastním TRXem, transvertory pro všechna používaná pásma a kvůli filozofii CW only používají neuvěřitelné home made PA, jako například 600W PA pro pásmo 10GHz. No a zároveň je vždy u nich v QTH vidět nějakou tu HW novinku. Tentokrát nás překvapila nová 1,8m parabola Andrew s cassegrainem a límcem pro EME v pásmu 24 GHz. Parabola je vsazená do velmi zajímavé mechaniky (některé komponenty tuším pocházejí z českého obrněného transportéru), která obsahuje důmyslný systém brzd a převodů. AZ/EL je ovládaný přes známý systém OE5JFL a AZ/EL čidlo je tvořeno HH12. Asi nikoho nepřekvapí, že připravovaný PA bude na bázi QRO TWT a transvertor home made. Klobouk dolů!

Ale zpět k setkání v Zielenci. V sobotu po prohlídce EME QTH následoval venkovní BBQ s pivem a přednášky HB9BBD a OK1DFC věnované 10 GHz QRO slučovači (nápad původně vyvinutý Goranem, AD6IW) a budování 24 GHz EME. Aniž bych chtěl Zdeňkovu jinak velmi pěknou prezentaci nějak kritizovat, faktem zůstává, že populární QRO chipy TGA4915 pro 24GHz jsou již dnes velmi vzácným nedostatkovým zbožím, které je možné koupit pouze z Číny s riskováním, že v pouzdře přijde "fejk" a tak QRO SSPA na toto pásmo je z dnes dostupných součástek téměř ve sféře sci-fi. Doufejme, že nově vyvíjené QRO chipy pro toto pásmo brzdy zlevní a budou dostupné i pro evropský trh..

Další přednášky byly věnovány práci přes Es-hail (m.j. i se zaměřením na rychlou HDTV amatérskou televizi) a VKV DX expedici SP7VC, kterou jsem osobně bohužel nezastihl. Nicméně velmi silný dojem na mě udělala následná večerní soukromá prezentace SQ6QV, který pomohl Staszkovi zřídit na Černé góře 1204m ASL kompletní remote-TRX stanici pracující od 2m až po pásmo 76 GHz 24h, 365dní v roce. Stačí pár kliků a Staszek tak může například pracovat přes remote TRX na 76 GHz (třeba i módem FT8) hi. Zajímavá informace je, že pár desítek metrů vzdálený vysílač, kde je umístěn maják SR6GHC s výkonem 100mW v pásmu 47 GHz sice trochu ruší, ale vesměs příliš jeho DX provozu nevadí. Věřím proto, že i na cestě okolo vysílače na Pradědu se objeví na GHz pásmech současně více contestových stanic.

Kromě přednášek bylo pochopitelně možné vidět i různá zařízení na terase pro pásma 24, 47, 76 a 122 GHz, z nichž se mi osobně nejvíce líbilo pěkné 76 GHz zařízení SP2IRR. Nedaleko terasy byla v provozu rovněž parabola pro živou demonstraci SSTV provozu přes Oscara, kterou hned využil Dirk, ON5GS a přes tento systém navázal SSTV spojení se svým otcem Frankem, ON6MP, který zůstal doma ;-)

Večer pak pokračoval čilý společenský ruch (TNX Dirk for your great beer!) a tak jsme šli spát až dost pozdě po půlnoci.

 

Co říci závěrem, snad jediná drobná připomínka, že když člověk vidí, kolik je v Polsku VKV MW radioamatérů, tak je velká škoda, jak nízká je aktivita na GHz bandech, zvláště pak během letních Rainscatterů :-( Snad se to ale časem ještě změní..

Díky SP6JLW, SP6OPN, SP6GWB, SP5CCC a dalších organizátorům za vynikající setkání a budu se (pokud to COVID dovolí) těšit na setkání i v příštím roce.

Matěj, OK1TEH