Pozor na úhlové konektory SMA

Jak známo, statisticky jsou konektory tím nejporuchovějším prvkem každého telekomunikačního systému. Nejinak je tomu i u radioamatérských zařízení. V zařízení však radioamatéři většinou používají levné konektory, které lze koupit v běžných prodejnách s radiomateriálem. Nu a potom není divu, když někde na kopci během závodu zařízení stávkuje, případně se neočekávaně mění jeho vybuzení.

Dnes se zaměřím na úhlové SMA konektory (tatínek) pro kabel RG58. jde o jeden z nejběžnějších konektorů a výrobce je chrlí po tisících kusů.

 

Trubička, kterou prochází střední část koaxiálního kabelu je do hlavní části konektoru zalisován - lépe by bylo říci zasunut a teprve na tuto trubičku se lisuje opletení koaxiálního kabelu, zatímco střední vodič se připájí na pin konektoru. Nic neběžného a každý z vás to již dělal. Jenže: pokud není použit měkký kabel RG58 s pevným PE dielektrikem a středním vodičem stočeným z několika drátků, ale například rozměrově téměř kompatibilní, ale mnohem tvrdší teflonový koaxiální kabel (např. řady RG142), pevnost zaklepnuté trubičky nestačí a má tendenci se vylomit.

     

Pokud jde o teflonový kabel, konstruktér zařízení konektor většinou propájí včetně lisovacího vnějšího kroužku. To však u PE kabelu RG58 nejde.

Když jde skutečně o teflonový kabel, je lepší kabel do konektoru zapájet napřímo. Pokud nejde o teflonový kabel, raději se úhlovému konektoru úplně vyhněte.

V některých případech je však použití flexibilního měkkého kabelu RG58 nezbytné z hlediska konstrukce zařízení. Nezbývá potom nic jiného, než konektor ještě před montáží kabelu rozebrat, odrbat z mosazného materiálu nikl a jednotlivé díly konektoru propájet. Vyhneme se tak pozdějším potížím.

   

Pro zvětšení obrázků na ně klikni.

73 de ok1vpz