Jak se Contest team OK2KKW popasoval s Polním dnem 2006

Po osudové ráně, o které se jsme dozvěděli ve čtvrtek se nám na kopec ani moc nechtělo...  Jenže  bylo nutné zacelit rány na naší chaloupce, takže vlastně nebylo o čem meditovat. Jeli jsme. Sice jsme nechali doma dvoumetr i 23 cm (přišli jsme totiž nejen o antény, stožáry, kabely, ale také o síťové, ovládací a koaxiální kabely, VN zdroje k PA, anténní sdružovače, kotevní kolíky, vrátky, kotvy, atd, atd..., takže na zprovoznění těchto pásem nebylo pomyšlení), ale protože naštěstí prakticky celé zařízení pro 70cm jsem v květnu odvezl do Prahy ke kontrole, i přes ukradenou anténu K1FO nám zůstalo přece jen nějaké to železo k závodění. A tak padlo rozhodnutí: alespoň rozdáme body na 70cm. Protože s tím ale nebyl OK1TEH moc spokojený, dali jsme se v pátek do dalšího shánění. A světe div se: během několika hodin se díky dobrým lidem podařilo sehnat vrak paraboly od mikrovlnného linku Alcoma i s držákem a zapůjčit motorgenerátor. OK1TEH sice asi nebude moc spokojený s výsledkem, když nebude pásmo 23 cm na dohazování, ale nešť. A tak jsme v pátek v podvečer zabalili věci, mezi jinými také rozbrušovačku a další železářské nářadí, a přece jen vyrazili.

V sobotu ráno zjišťujeme, že naše zařízení pro 3 cm nepasuje do přivezené stařičké mechaniky Alcomy. Poprvé ve svém životě vidím mechaniku tohoto µW spoje, která je zrcadlově inverzní. Chvíli přemýšlíme, jak se s tím vyrovnat, nakonec jsme s pomoci vrtačky a rozbrušovačky přece jen dosáhli své. Dovezenou anténu stavíme na narychlo sehnané tyče hned u domu - z obvyklého místa vysílat nemůžeme, protože nám chybí kabel. Anténa je velice nízko, prakticky ani nepřevyšuje stromy, směrem na západ nám navíc stojí v cestě blízké převýšení (a na východ Klínovec, na severovýchod Fichtelberg), takže je jasné, že naše účast bude tentokrát opravdu jen symbolická, a jistě se nám nepodaří zopakovat loňské vítězství, kdy se na tomto pásmu podařilo pokořit OL4A i OL2R. Zařízení na 10GHz budeme navíc muset  na vzdáleném pracovišti protentokrát napájet z motorgenerátoru, který jsme vypůjčili na poslední chvíli.

Rozjíždíme závod. Podmínky jsou průměrné, občas se zdá, že spíše podprůměrné. Ale ani za to nemohou tak podmínky (na 70 cm děláme řadu pěkných DXů), jako spíše mizerná aktivita v DL. A do tropo podmínek přes Baltické moře, jejímž prostřednictvím se dělala spojení mezi G a pobaltskými zeměmi, jsme se bohužel nedostali. Možná jen záchvěvem, kdy se nám daří udělat LA0BY severně od Osla. A tak nás alespoň těší hezké počasí.

(Poznámka: pro zvětšení obrázků na ně klikněte)

Na pásmu 10GHz se mezitím snaží o výsledek Matěj OK1TEH. Tady je, co o svém účinkování sám napsal:


Začnu trochu zeširoka: se sekanými  žížalami (10GHz) to u nás letos začalo tak, že jsme doma nainstalovali na 1.subregionál na stůl v shacku 3cm transvertor bez antény - jen tak s otevřeným ústím vlnovodu - zkrátka pouze pro zábavu a rozdání bodů nejbližším stanicím. Ovšem na holý vlnovod v Praze, navíc v místnosti, hrál překvapivě dobře OK0EA (asi 539) a potom v závodě dokonce i DM7A, takže jsme ještě nahonem z tišťáku sletovali malou hornu podle knížky Pavla OK1AIY. Měla mít teoreticky zisk asi tak 16dB. To už OK0EA hrál 599 a byl už slyšet i OK0EL tak 539 a dokonce i OK0EW odrazem od paneláků 559. Potom v 2. subregionálu zůstaly 3cm trochu stranou, nebyli ostatně operátoři, takže se rozdalo jenom pár qso. Mikrovlnný kontest jsme odjeli jen z domova, protože jsem měl zkouškové období - ale na tomto pásmu se mi celkem vydařil, téměř 20 qso... Potom už přišel čas Es a Rain Scatter condx (RS) a z Prahy s cca 20cm hlubokou hornou a 6W jsem udělal řadu DX špeků, z těch nejlepších několikráte za sebou Claudia I4XCC (710km), S51ZO, 9A1Z, SP7VC a také jsem velmi silně slyšel I6XCB/6, bohužel s mým qrp a přes paneláky to na ssb moc dobře nešlo a Cesar bohužel ještě neumí cw, takže qso z toho nakonec nebylo. Škoda, bylo by to cca 740km hi. Více o této mé QRP aktivitě se ostatně  můžete dočíst zde.

Protože náš 23cm PA s GI7B podle OK1VMS už pomalu dosluhuje (je to spíše takový "pleskostroj") a nový konec OK1VPZ je už asi 4 roky jen ve stádiu příprav, začal jsem přemýšlet, navnaděn úspěchy při nedávných RS DX condx, že bych se o letošním Polňáku namísto mého "domovského" pásma 23cm spíše věnoval 3cm. Možná, že nás příroda potěší nějakým pěkným RS a s naším 60cm talířem to  bude jiné kafe, než na trychtýř z tišťáku. Nicméně naši milí spoluobčané (pravděpodobně z rodu tmavočechů) rozhodli jinak, takže ve čtvrtek večer nám volá Vašek OK1XNG, že naše vysílací stanoviště přepadly kobylky, po kterých nezůstaly ani hliníkové lžičky, natož paraboly na 3 a 23cm a stožáry atd, atd. Ale naštěstí se podařilo sehnat již výše zmíněný vrak staré Alcomy a Láďa DIX dokonce někde schrastil dvě někde zastrčené trubky, takže už byl i stožár. Potom jsme si ještě se štěstím vypůjčili benzínový miniagregát. 10 GHz jsme začali řešit na kopci někdy v sobotu před obědem a zjistili jsme přitom, že tahle Alcoma má jinak namontovaný ozařovač, takže musela přijít na řadu rozbrušovačka a další nástroje. Asi tak něco 40min do závodu jsme to všechno postavili a nastartovali generátor. Jenže naše osvědčená UPSka nechtěla s tímhle generátorem vůbec spolupracovat, takže jsme jí použít nemohli. V čem je problém se vyjasnilo poté, co připojená stolní lampa ke generátoru blikala jak na diskotéce. No naštěstí to 3cm zařízení snad nevadilo, ale jako transceiver bohužel na 3cm zůstala letitá FT290R, protože riskovat vyčuzení 23cm FT847 se nám moc nechtělo riskovat hi.

14:00z začíná závod, ale na 3cm  ještě není hotovo - musí se dokončit počítačová síť. Zjišťujeme, že můj notebook má problém s paralelním portem, taže všechno klíčování na 3cm bude muset být bohužel manuální bez dávačů výzev = 24 hodin budu dávat dokola CQ TEST jenom ručně. Jinak VUSC tentokrát už na síti běžel jak po másle, takže poprvé plná spokojenost.

14:33z závod se už konečně rozbíhá i na 10GHz. Zanedlouho se daří pěkné ssb qso s Tomášem OK2PWY 276km, takže parabola asi přece jenom funguje, super! Potom je zprovozněn na druhém PC ON4KST chat, kde vidím OM3W z Vršatce. A zanedlouho je také skutečně nacházím i na bandu s velmi pěkným signálem. Na to, že OM3W mívám často problém udělat na 23cm, to na 3cm šlo neskutečně hladce. FB!. Potom jsou na řadě OK5Z, které jsem později slyšel velmi silně, kdykoliv jsem tím směrem otočil (například narozdíl od OL2R). A potom "blebt" a generátoru došla šťáva. Takže dolít benzín do mikronádržky, přihlásit se znovu do sítě a čekat, až se opět vytopí oscilátor v 3cm trx. V 17.00z je zatím v deníku kolem 10 qso, konkurence má náskok i trojnásobný, ale je mi to celkem jedno, směrem do OM to chodí v porovnání s 23cm v 2.subregionálu velmi dobře a v logu se zanedlouho ocitají další OM stanice. Karel v OL4A má zatím náskok asi o 16 qso.

18:00z pěkné qso s DF0YY do Berlína, jenom je tu malý problém se rotátorem, který má hrubou indikaci po 10. stupních, a tahle parabola je ostrá jako břitva - asi tak jen 3 stupně, ale naštěstí i na to se dá časem i celkem zvyknout :-). Domlouvám si sked s OM0Č, po naladění je to super signál, ale v zápalu boje je generátor opět "dead", takže sri Rišo budeme s tím muset cca 10min počkat. Po vynucené přestávce je jejich signál už sice daleko slabší, no nakonec spojení po troše úsilí kompletujeme a náš ODX OM0Č 425km zůstává platný až do konce závodu. Nutno se ještě zmínit o OM5M, které dělám zanedlouho - jsou u nás s ufb signálem 599 jako od místní stanice. Ze všech OM stanic to byl signál opravdu zdaleka nejlepší, congrats boys. Poté točím anténou na západ, takže dělám několik blízkých DL stanic. Následuje pěkný signál od OE5MKM - ostatně jako vždy S9 na vzdálenost cca 300km, slyšel jsem chvíli i OM8A, ale signál byl velmi slabý, takže nový ODX se bohužel nekonal, sri.  Už se mi podařilo vychytat i generátor, takže si hlídám 1h interval dolévání benzínu (kolem karavanu to vypadalo jak na pumpě, samé kanystry s benzínem :-).

V 23:18 se mi daří qso s DM0Y (ex DF0TEC), po pár předchozích pokusech, kdy jsem neslyšel ani náznak, je to konečně robustní signál, tnx. Bohužel testy  s Norbertem DL1SUN dopadly všechny negativně. Škoda, na 23cm bývá vždycky 59+. Potom se v 00:12 daří konečně qso i s OK2KJT, potom co vyřešili nějaký problém s elevací, takže 393km v síle S9. Ovšem po OK2KYC zatím není ani známka.

01:00z generátor už běží přes 40min a já si říkám že až dobafá, tak si dám nějakou tu hodinu oraz, zkouším asi 3x OL7Q, ale nil.. V 01:27z generátor už znatelně mění zvuk, tak ještě jednou naposledy prolaďuju a hle kousek od .130 cq cq de OL7Q s dost velikým qrh. Takže rychle startuju z karavanu a v poslední chvíli dolévám benzín. Zakrátko potom je už tpohle qso v logu, signál sice celkem silný, ale to qrh... Borisi udělej s tím něco! QRB 416km.

Jelikož generátor zase jede a qso s OL7Q celkem šlo, koukám se po bandu, jestli by tam nebylo něco dál. Na KST chat se objevuje Jože S51ZO, bohužel qso se nedaří i přes počáteční oboustrannou slyšitelnost, to samé s S55M. V 01:40z dělám OL2R (kupodivu tentokrát jim qso s OK2KKW nevadilo, minule na 23cm dělali, že neslyší i když jsem je měl 59+40dB..). Dávají mi číslo jenom o 4qso větší, než mám já, což docela ujde.

V 02:00z se rozhoduju ke krátkému odpočinku v prochladlém přívěsu (topení by už tenhle generátor neutáhl), ale běda: 10min po zalehnutí se mi nějak zauzlilo v břiše, takže namísto spaní mám postaráno o noční bojovou hru :-) Poněkud dehydrovaný a jen po cca 30min spánku v 04:00z znovu rozjíždím závod, na µW bandu ale ještě nikdo není, takže první ranní qso dělám až v 04:56z. Alespoň že po 6 utc se konečně daří qso i s OK2KYC 394km, signál opět jako u OL7Q s výrazným QRH. Na KST se ale začínají objevovat další stanice, takže zkouším PA5AO, sice ho chvílemi beru asi 529, ale qso znovu NC. Tak je to i s DL0V z JO31, qrb >450km, sice mám od něj vše (on neměl moje číslo qso), ale jelikož nepraktikuju metodu pověstné ostré tužky jednoho z našich vyhlášených VKV expertů, tohle qso si za komplet neuznávám.

V 07:50z se alespoň podařilo pěkné qso s DF0OL z JO40BP, takže alespoň něco. Další na sked následuje PA0BAT. První okamžiky jsou opojné: hned ho slyším asi tak 559 - asi odrazem od letadel v délce asi 1min, kdy už dá konečně to K? Sice i potom se ještě chvíli oboustranně slyšíme, ale on mě bere také jenom od letadel, u mně jeho signál potom padá asi na 429 tropo a já už u něj slyšet nejsem. Nemá na mne bohužel více času. Takže qso zase nc :-(

V 09:15z mi udělá radost dohozené qso ze 70cm: DJ5NQ JN47, fb qso s qrb 373km, tnx! Potom za zmínku ještě stojí starý známý OE3WOG/2 JN67 v síle 59+20dB na ssb, qrb cca 300km. Potom už přichází na řadu připravovaný sked s Torem z SK7MW. Přestože SK7MW na 70cm oznamuje, že mě bere fb, já ho opravdu skoro vůbec neslyším (prý měl 1,2m dish a 10W), qso tedy opět NC sri. Nemám přitom pocit, že bych byl tetřev hlušec, že by na druhé straně těch 10W v mém směru nebylo?

Ve 12:00z potom fb dohozené qso s OE3LI 354km, jejich 3m parabola byla hned znát, takže qso no problem. Co se týče RS, tak SCP byl někde nad JN87, což už bylo od nás moc daleko, slyšel jsem kolem poledne jen chvilku s charakterem RS signálu OK1KIR z qtf 110, ale to bylo asi jenom něco lokálního charakteru. takže všechny qso jsou na 10GHz v tomto Poilním dnu jen tropo. Škoda. Nebo, že by přece jen? Zaslechl jsem totiž DL3IAS z JN49, ale kdepak - bohužel qso ani tentokráte nc. Někdo mě potom ještě velmi slabě volal na cw ze směru do HA, možná HA5SF nebo OM8A, bohužel byl to moc slabý čaj sri. Slyšel jsem rovněž OK1KIK, ale asi jen díky nějakému odrazu, když točili při vysílání anténou, protože potom už na direkt qso nešlo.

A tak už jen třešnička nakonec, 8min před koncem závodu přichází na výzvu OM3KII z JN88 394km, velmi pěkný signál ! Bohužel už jsem měl z únavy trošku vyklepanou ruku, takže jsem měl problém s QSD. Sorry.

Shrnuto, téměř dvojnásobně překonaný klubovní rekord na body, 5x qso do OM s qrb kolem 400km! Škoda jen, že nevyšel nějaký delší DX přes 450km, stačilo dodělat kteréhokoli z rozdělaných PA0BAT, SK7MW, či S51ZO, nebo DL0V a bylo to doma... A hlavně zamrzela naprostá absence RS, a také to, že jsem nakonec jen velmi těsně nepřekonal pro mne magickou hranici 10.368 bodů na 10.368 MHz. Nicméně, po první kontrole konkurence to možná dokonce může vydat na "medailové" pořadí (!), což na to, že na východ je do JO70 máme brutální převýšení od Klínovce a Fichtelbergu (maják OK0EP hraje na 70cm 539), na západ roste divoce les, neměl jsem k dispozici 23cm na dohazování skedů, napájení z benzínového generátoru bylo s periodickými výpadky, je to výsledek, který překonal všechny naše představy.

Takže 73! de Matej, OK1TEH a naslyšenou na 23 či 3cm 

PS: nenašel by se nějaký šikovný operátor, který by s námi chtěl jezdit mikrovlny? Znalost CW je ovšem podmínkou....


Tolik reportáž OK1TEH z pásma 10GHz. Ale vraťme se zpátky do probíhajícího závodu: Zatímco OK1RK, OK1DIX a OK1TEH se moří u zařízení, nám ostatním, oproti minulým závodům náhle osvobozeným od povinnosti vysílat na dalších pásmech, se nabízí možnost se podívat k sousedům - a tak postupně navštěvujeme OL7C, a také OK1OAB, OK1VAM a OK1AIY na KLínovci. Naopak na nás se přijeli ještě před závodem podívat moravští kolegové z Plešivce a kamarádi z DM7A. Protože OL7C mají své fotky tady a fotky zařízení DM7A jsou k vidění z naší reportáže z loňského UHF Contestu, nabízíme tady alespoň pár obrázků z Klínovce. Když jsme vylezli na klínovecký vysílač, opět se přesvědčujeme, z jaké nemožné studny to vysíláme... Je až neuvěřitelné, že z takové "kóty" (viz obrázek)  jsme schopni udělat ty výsledky, které občas děláváme... Asi bude lepší na ten Klínovec příště jezdit jen v noci :-).

        

             

Závod končí. Počasí se povedlo a my máme před sebou dlouhou cestu, abychom se jako klub potom, co jsme přišli o to, co jsme dávali dohromady dvě desetiletí, opět nějak zmátořili a mohli zabojovat o vítězství na VKV pásmech. Najdou se jistě tací, které to, co se nám stalo, opravdu velmi, velmi potěšilo. Jak české... Ale říkáme si: vždyť to děláme jen pro svou radost a nemusíme mít posvícení pokaždé! Pokud budeme chtít, jistě se krok za krokem k nějakému tomu pozitivnímu cíli zase dopracujeme znovu. A ten pocit z výhry bude potom sladký...  Ostatně, náš výsledek na 3 cm je toho slibným příslibem. Vždyť spousta našeho anténního vybavení už stejně byla zralá na inovaci, takže naše rozhodování, co dál, se tím, co se stalo, vlastně jenom urychlilo.

Takže na slyšenou příště. Sice to bude během VHF Contestu asi zase ještě jen symbolicky, ale potom bude určitě zase nějaký další závod a po něm další a další... A to  bychom snad už zase nemuseli být jen outsidery.

73! OK1VPZ
 

A jak to tedy nakonec u OK4W dopadlo v číslech? Tady jsou přehledné výsledky:


OK4W in JO60JJ - Výsledky / Results: