Vážení čtenáři, vážení VKV závodníci

V posledních několika dnech proběhla na internetu poměrně vášnivá diskuse o opětovném zavedení QRP tříd v závodech VKV. Celá diskuse začala tím, že OK1DOZ při hodnocení Provozního aktivu přeřadil některé stanice z kategorie single do multi. Takovým zvláštním vývojem se najednou diskuse zvrtla na otázku, zda se nevrátit na VKV do dob před rokem 1989, kdy se vyhodnocovaly zvlášť stanice, které deklarovaly QRP.  Po roce 1990 byly tyto QRP kategorie zrušeny, protože všemocný Svazarm už nemohl kontrolovat dodržování výkonových limitů (i když se po té době řadě příznivců ČRK dodnes možná velmi stýská). V této věci  viz také reportáž z průběhu VKV schůzky ČRK v Holicích, uvedené zde.

Otázka tedy zní, zda je vůle se k těmto praktikám vrátit, nebo nikoli. Je faktem, že existuje nenulová množina stanic lidí, kteří si nikdy nepostaví vlastní PA, ani nezhotoví vlastní anténu. Pochopitelně všichni vědí, že tyto stanice nikdy nemohou zasáhnout do bojů o první místa ve VKV závodech  a to možná snižuje jejich motivaci závodit a tím dělat to nezbytné prostředí, které těm, kteří to s VKV myslí opravdu vážně a do svého výsledku investují mnoho času a také peněz, umožňuje dělat špičkové výsledky (a to nejen pouze v rámci České republiky).

Myslíte, že je tedy vhodné,  ke zvednutí motivace těchto stanic, opět zavést nějaké QRP kategorie ?  A opravdu to pomůže ?  Nesníží to naopak motivaci těch ostatních, kteří přestanou mít zájem své zařízení stále vylepšovat a dosahovat tak výsledků, které nám závidí celá Evropa ?  Nenavodí to opět masové podvádění v QRP kategorii, tak jak jsme tomu byli svědky před rokem 1989 ?  Neobnoví to negativní vzpomínky na všemocný Svazarm, který QRP stanicím, které se tenkrát  nemohly dovolat DX 
protistanic, doporučoval (a dříve i vymáhal) při VKV závodech zařazení branných prvků, jako byl hod gumovým granátem, střelba vzduchovkou a běh za liškou ?

Chápu, že to zní absurdně, ale i takové vzpomínky se mohou vybavit při požadavcích na opětovné zavedení QRP tříd...

Tedy ano, nebo ne ?  Pokud ano, budeme se musit  pokusit se vyrovnat s tím, že ne všechny QRP stanice budou opravdu dodržovat stanovený výkonový limit. Ale to ostatně platí i o QRO stanicích, že ?   Nebylo by tedy spíše vhodné  zavést další, dosud neobvyklé kategorie ? (Například: omezení na použití jen jedné antény a PA ? Nebo kategorizaci podle nadmořské výšky soutěžního QTH ? ).

Možná, že nějaký námět na odpověď na tuto otázku Vám dá kopie diskuse, stažená z diskusních serverů VKV klubu (veřejný diskusní klub) a Maiseru (interního diskusního klubu členů ČRK) a která je k  přečtení na této stránce dole.

(Nejstarší příspěvek je dole, nejnovější nahoře).
Až se rozhodnete, sdělte ostatním svůj názor hlasováním v následující anketě:
Hlasování bylo ukončeno 14.10.2002 v 18.07 hod.
Výsledky hlasování:
Výsledky této ankety jistě pomůžou k rozhodnutí, co dál s kategoriemi ve VKV závodech.
OK1VPZ
**************************************************************************
Kopie diskusních příspěvků:
(další reakce k této problematice, včetně vášnivých výlevů, najdete zde. Na stejném místě také můžete
zanechat Vaše vlastní myšlenky... :-)))  Některé ze zajímavých příspěvků k tematu jsou uvedeny níže. 
**************************************************************************

 

ok1vum@kufr.cz
http://www.qsl.net/ok1kze
12. 10. 2002, 19:05:07

Zkraťme metr, budeme větší. Dá to míň práce, než postavit něco, co funguje.
**************************************************************************
ok1dkz@quick.cz
7. 10. 2002, 21:54:03


Pro OK1VVW - chápu snahu o diskuzi na téma zavedení QRP či LP kategorie, ale myslím, že tyto iniciativy vycházejí právě z nedocenění těch hůře vybavených (jak jsem uvedl minule), kteří se však taky snaží seč to jde i když mají nejméně 99% jistotu, že nevyhrají. Pokud v diskuzi zaznívají názory, že stačí vložit značky big-guns do pytlíku, zatřepat a vylosovat pořadí, ukazuje to spíše na frustraci z nemožnosti se těmto stanicím vyrovnat (technicky, a mnohdy i operátorsky). Jinak QRO v contestech - pokud se jedná o subregionály, pak možná o nic celkem nejde, jen o domácí pořadí a pak je otázkou, zda má smysl QRO. Pomalu se chce říci, že nikoliv. Ale na druhou stranu, kdy tedy v ostrém provozu vše ověřit, vyzkoušet, natrénovat? Kdy prověřit možnosti svého zařízení? Až ve VHF (UHF/SHF) contestu? Něco testovat ve vrcholu contestové sezóny? To už je přeci pozdě. Takže i v subregionálech má QRO svůj význam. Zjednodušeně řečeno - je to takový "ostrý trénink se soutěžním vozem". A k otázce rušení - jistě, pokud si poslechneme dění na pásmu, zdá se, že 144 MHz je pomalu pásmem jen pro excentriky a masochisty. Ono to má ale celou řadu důvodů. Říci - nebýt big-guns, byl by klid, je chyba. Raději ke konkrétním problémům QRO stanic versus průměrný účastník závodu.

1. TX - PA jako cesta
Velký VF výkon a odpovídající anténní systém znamená vysoký vyzářený výkon. Uvědomme si, že 750W do dvojčete (uvažujme o zisku 15 dB), znamená nějakých 24 kW ERP. Ten vyzářený výkon nemají big-guns aby někoho sestřelili z pásma, aby někomu znemožňovali navazovat spojení, ale pouze proto, aby u DX stanic, které se také více či méně potýkají s místním rušením, zvedli své šance o spojení. A výkon není nedovolený doping - když se operátor něco naučí, když vypiplá své zařízení, pak nakonec jiná cesta k evropským výsledkům než zvednout výkon není. Ten, kdo se rozhodl pokračovat ve své cestě za lepšími výsledky dál, nemůže být chápán jako gauner, který velkým výkonem otravuje ostatním komfortní poslech. Ostatně, problémy při příjmu mohou mít celou řadu důvodů a to na obou stranách viz dále.

2. TX - fázový šum (problém na straně vysílače)
Máme-li nevhodný transciever, jehož postranní šum oscilátoru je příliš velký, pak takto produkovaný šum je pochopitelně zesílen i naším PA a vyzářen anténou. Zde je na místě se před pořízením PA důkladně rozmyslet, zdali je můj TRX svými parametry vůbec pro připojení PA vhodný. Většina moderních zařízení produkuje bohužel značný fázový šum a pokud takové zařízení vlastníme, nezbývá nám, než na PA raději zapomenout. V opačném případě znemožníme provoz ostatním v širokém okolí.

3. TX - kvalita buzení PA (problém na straně vysílače)
Pro QRO koncový stupeň potřebujeme mít patřičně kvalitní budící signál. Nejde jen o fázový šum jak jsme si řekli výše, jde také o úroveň modulačního napětí (knoflík Mic-Gain nebývá na čelních panelech jan pro ozdobu), urovně buzení atd. Přebuzený PA nadělá hodně nepřátel. Ale pozor i na zdánlivě bezvadná rádia. Kdo je fanda do Icom jako já (radost svými výrobky mi už ale dávno nedělají - pochopitelně - jejich konstruktéři nejezdí EU VKV závody Hi), postřehl problemaiku popsanou S53MR (S51MW). TRX IC-275H při výkonu 100W fungoval super, pak pořídil PA a pro jeho buzení musel snížit výkon na 15W. Ve výstupním signálu se objevily spletry potlačené o pouhých 15 dB (+- 70 kHz) oproti užitečnému signálu. Bylo tedy nutno upravit pár součástek ve vysílací cestě a bylo po problému. Prostě nelze pořídit PA a jen tak ho připojit. Než si pořídím PA, musím vědět, že můj TRX jej může bez obav budit, vše ověřit, nastavit a být si jist, že zvednutím výkonu "neublížím" ostatním contestmannům - přesněji případným nekvalitním signálem.

4. TX - kvalita vlastního PA (problém na straně vysílače)
Zde nejde o nic víc, než o vlastní linearitu koncového stupně. I super čistý budící signál můžeme degradovat v nevhodně navrženém koncovém stupni. Každý PA dovoluje jen určitou maximální úroveň buzení, kterou když překročíme, donutíme zesilovací prvky svého PA pracovat v nelineární části svých charakteristik a to má samozřejmě negativní dopad na kvalitu našeho signálu. Naše odpovědnost je, abychom měli vhodně navržený PA a nepřeháněli to s úrovní buzení pod dojmem, že to dává o trochu více, než jsme čekali.

5. RX - fázový šum (problém na straně přijímače)
Když jsme se dotkli fázového šumu - značný postranní šum ve vysílací cestě je katastrofou přesahující danou kótu. Ale stejný oscilátor (fázový závěs, kmitočtová ústředna) je problémem i v našem přijímači. Pokud nepoužívám PA, pravděpodobně na mne nebude nikdo křičet, že "šumím". A tak vyjedu na závod. A za bukem mám toho big-guns, který se i na uši staví, jen aby měl signál super I.A kvalita. Big-guns jede na svých 144.320 KHz, já jedu na 144.342 kHz a ouha. Big-guns jede výzvu, já mám problém slyšet. Grrr, big-guns... Omyl, značný postranní šum mého oscilátoru se mísí se silným signálem pronikajícím na vstupní svorky mého přijímače a výsledný produkt pak v propustném pásmu MF filtru interferuje s přijímaným signálem. Značný postranní šum místního oscilátoru snižuje dynamický rozsah přijímače. Výsledek? Máš prima rádio, ale ne na contesting. Zkus to přes satelity, nebo se věnuj VKV jen rekreačně. V contestech (a mnohdy také při DX podmínkách) budeš jen trpět. Toho big-guns neproklínej, on za to nemůže.

6. RX - malý stopband (problém na straně přijímače)
Velký vyzářený výkon znamená také patřičné napětí na vstupních svorkách přijímače blízkých stanic. Pokud mám takovou QRO stanici příliš blízko, pokud používám zařízení s nedostatečným stopbandem, budu mít problémy. I když se odladím o notný kus vedle, signál této stanice mi díky nedostatečnému stopbandu bude značně ovlivňovat mé možnosti poslouchat slabé signály vzdálenějších constestových stanic, bude mi přivírat AVC a za chvíli toho budu mít plné zuby. Jak z toho ven? Abychom mohli žít a nechali žít, pečlivě volme své kóty - neseďme 3 km na vedlejším kopci a udělejme něco se svým zařízením - buď ho vyměňme za vhodnější, nebo si udělejme třeba externí druhou MF. Přijde nás to na pár korun a ještě z toho budeme mít radost. Řada současných VKV transcieverů je vlastně s jedním směšováním a veškerou selektivitu řeší na jediném krystalovém filtru na relativně vysokém MF kmitočtu. I kdyby ten filtr byl absolutně dokonalý, nelze při této konstrukci uvažovat o kdo ví jakém stopbandu. Nevím, nedělal jsem žádná měření, ale jsem skeptik - při pohledu do vnitřku několika transcieverů, předpokládám celkový stopband nejvýše -100 dB (spíše bych uvažoval někde okolo -80, nejvýše -90 dB vzhledem ke konstrukci - jednostranně plátovaná deska plošných spojů, minimum stínících přepážek či komůrek) a to je pro VKV závody žalostně málo. Jen pro zajímavost - moje IC-275H byla již inovovaný model, kde místo knoflíku PBT je knoflík Data-Level. Podstaná změna je však ve druhé MF - místo původně instalovaného 11 prvkového keramického filtru, je v této nové verzi jen kondenzátor (v mém případě 4k7) a veškerá selektivita je tak soustředěna do první MF. Řešení bylo jednoduché - vrátit tam příslušný filtr. Čili nespílejme hned big-guns, ale hledejme rozumná řešení - vhodnou kótu a zamýšlejme se nad možnostmi svého zařízení. Místo snahy přeříznout big-guns napájecí kabel, minimalizujme možné problémy a rušení. Jim neuškodíme a sobě si pomůžeme. A o to snad jde.

7. RX - anténní předzesilovač (problém na straně přijímače)
Řekli jsme si, že na vstupních svorkách přijímače nám blízký big-guns produkuje veliké napětí. OK, tak zapomeň na anténní předzesilovač, použij ho jen ve vyjímečných případech, když ti to klid na pásmu dovolí. Pokud si nedáš říct, nespílej big-guns, ale uvaž, co musí chudák směšovač v tvém přijímači zpracovat. A ty si tu "páru" klidně ještě o nějakých 15 dB předzesilovačem zesílíš. Co na to směšovač? Odmění se ti v podobě mocných intermodulačních produktů. Stejně je v závodě takové pozadí, takové rušení, že nějaký nízkošumový předzesilovač postrádá v průběhu závodu, až na světlé vyjímky, význam. Že ty ho musíš mít, protože používáš 30 metrů 11 let staré RG213-ky? Tak prodej předzesilovač a kup si pořádný nízkoútlumový koaxiální kabel. Zabiješ několik much jednou ranou - vylepšíš si poslech slabých stanic, snížíš si rušení na vstupu přijímače a podstatně si zvedneš vyzářený výkon.

8. RX - malý dynamický rozsah (problém na straně přijímače)
Celkový dynamický rozsah přijímače je alfou a omegou našeho úspěchu v závodě. Nízký dynamický rozsah má za následek naší diskvalifikaci na pouhé statisty. Můžeme být sebelepší operátoři, ale s nevhodným přijímačem nelze na přeplněném pásmu uspět. Dynamika přijímaných signálů je obrovská, od signálů na úrovni šumu až po signály mnoho desítek dB nad S9. Dnes jsou pojmy jako IP, IMD a další, všeobecně známy. Uvědomme si však, že výstupní úroveň signálu vztažená ke vstupním svorkám přijímače roste do určité míry lineárně, kdežto složky třetího řádu s třetí mocninou amplitud vstupních signálů. Jinak řečeno, úroveň těchto složek roste dramatičtěji, než náš užitečný signál. Nejkritičtější místo je směšovač a jeho navázání na MF zesilovač. Pochopitelně nemůžeme zapomenout ani na linearitu a řešení VF zesilovače. Vzhledem k řadě nedostatečných parametrů moderních VKV trasncieverů či "all-banderů" pokrývajících jak pásma KV, tak některá VKV, je snaha hledat jiná řešení. Jedna z cest je odpovídající KV transciever a k němu kvalitní trasnvertor. Pozor však na parametry KV zařízení, které chceme použít. Ne každé zařízení je vhodné - například pokud oprášíte starou FT-101 s tím, že ji použijete ke svému transvertoru pro 2 m, pamatujte, že má IP někde u -22 dBm. Pokud na vstupu budete mít dva signály 10 mV (tedy nic moc), vyprodukuje nám tento TRX intermodulační produkty 3. řádu S9+20 dB. Nepředpokládám však, že by někdo budoval (či kupoval) kdo ví jak kvalitní transvertor, aby ho připojil k tomuto, již překonanému, zařízení. Snaha používat moderní KV zařízení vychází také z možnosti využít celou řadu funkcí, které nabízejí - ať už DSP, celé řady filtrů, a podobně. Ono postavit dnes amatérsky super TRX na 144 MHz je teoreticky možné, ale kdo by se s tím asi dnes mořil. Koupit si takové zařízení by nemusel být problém, pokud by výrobci dali tu nejvyšší prioritu odolnosti, nízkému fázovému šumu, vynikající selektivitě - prostě postavili rádio vhodné do závodů. Zadání však zní jinak - do bedny rozumných rozměrů nacpat co nejvíce pásem, druhů provozu, využít vymožeností řídícího procesoru a přidat řadu prima funkcí pro zobrazení toho či onoho, no a taky aby to mělo rozumný výkon a DSP a prostě hodně věcí. Cílová skupina? Ta nejširší - kup si jedno rádio a jezdi KV, VKV, satelity, CW, FONE nebo DIGI, jak je libo. Prostě za relativně málo peněz hodně muziky. Večer sedneš ke svému TRX, uděláš pár spojení a jdeš na kutě. Co tady se super odolností, postranním šumem a podobně. Stiskem jediného tlačítka se přeneseš do zcela jiného světa - byl jsi na 80 m? Klik a jsi na 2 m, klik a jsi na 21 MHz a klik, jsi na místním VKV převaděči, klik - co se děje na AO-40? Poslouchá to? Poslouchá... Vysílá to? Vysílá... Umí toho hodně? Umí... Umí to taky... počkej, jen si vezmu manuál... Hi

Takže když se nad tím zamyslíme, ano big-guns vlastně ostatním ztrpčují contestový život, protože kdyby nebyli, nemusíme pracovat na svých rádiích, nemusíme přemýšlet o volbě kóty, prostě bude méně problémů. Pokud za touto větou někdo zajásal, tak předčasně. Vše, co jsem napsal výše, se týká i průměrně vybavených Low-Power stanic. A to tím více, čím horší přijímač používáme a čím blíže další stanici máme. Uvážíme-li také zisk antén, může být naše situace i daleko horší než bychom mohli z výkonu blízké stanice mylně dovozovat.

Fenomén big-guns je realita radioamatérského života, naučme se vzájemně respektovat, hledat taková řešení, aby si každý přišel na své. Záští a odsuzováním někoho, kdo je svému snu a touze být nejlepší ochoten podřídit vše, se daleko nedojde. Stejně, jako je na pováženou pocit řady OM's, že jsou jen jakýmsi křovím. Rušení na pásmech se nevyřeší postavením big-guns mimo zákon, stejně tak ani desítkami QRP či LP kategorií, ale snahou zapracovat na svém zařízení (byť třeba továrním), reálným posouzením jeho kvalit, srovnáním, měřením, pokusy a případnou výměnou za lepší. Já myslím, že je to prostě výzva vypořádat se s realitou (výkony, odolnost, parametry místních oscilátorů), než big-guns zatracovat. I mne leckdy některé stanice "pijí na pásmu krev", ale nějak se v té contestové vřavě nemám čas tím zabývat a po závodě už myslím na něco docela jiného. Po ne zcela vydařeném VHF Contestu jsem energii raději věnoval úpravám mého TRX a pokud budu moci, rád bych otestoval jejich přínos v listopadovém MMC. Vždyť technický vývoj jde neustále dopředu, dříve vycházely návody na PA s QQE03/12 či REE30B a byly to návody poplatné době svého vzniku. Nyní lze relativně snadno postavit či koupit PA třeba 500W a kdo si dnes vzpomene na REE30B. Obzory a možnosti se rozšiřují a nebýt velkých výkonů, nerealizovala by se celá řada unikátních spojení. A co je radioamatérský svět radioamatérským světem, jsou stanice QRP, LP a stanice QRO. Dříve byla contestová stanice s 250 W pomalu vrcholem technických možností (v OK), IP používaných zařízení byla daleko horší a vysílalo se, a nikdo neuvažoval na téma, že co je moc to je moc - tedy ti tehdejší big-guns. Dnes se na výkonu přidá 6 dB, IP transcieverů je však lepší možná o dobrých 20 dB, mluví se o postranním šumu, IMD - přitom dříve jsme ani nevěděli, že něco takového vůbec existuje - a přesto je to najednou problém.

Ano, na pásmu je mnoho rušení. Když jsem jezdil s klubem v sedmdesátých letech minulého století, pamatuji se (že to ale zní, pamatovat minulé století Hi), na mnohdy emotivní výstupy řady operátorů, protože "to rušení" bylo děsný a já tam měl zrovna nějakou YU a díky kliksům či spletrům od stanice té a té, nebo třeba úplně jiné, jsem ho horko těžko uklofal a mnohdy vůbec neudělal. Dnes je to podobné, závod je křest ohněm a nelze uvažovat tak, že big-guns má pásmo čisté a vymetené a jen já tam mám, díky nim, šílenej brajgl. Kdybych měl v contestu moc dát někomu STOP do konce závodu (takovou červenou kartu Hi), musel bych vyházet spousty stanic a upozorňuji, že nikoliv jen těch QRO. Prostě závod si nemohu přizpůsobit svým přáním, od tohoto je to závod, kde můžu prokázat na co mám operátorsky, na co mám technicky, abych dokázal v tom šramlu vylovit ten slaboučký DX a spojení dotáhnout do úplnného konce a dokázat sobě i ostatním, že jsem lepší než někdo jiný. A abych toto mohl dokázat, nemůžu vzít prostě jen tak nějaké rádio, vyrazit na kopec a čekat, že vyhraju. Na tom rádiu musím pracovat, na anténách musím pracovat, na strategii musím pracovat, na svých operátorských schopnostech a nakonec možná i na tom zvýšení výkonu. Ano, vítězství není zadarmo a nevede k němu snadná cesta. Každé zaváhání se vymstí. V letech 1996 - 1999 jsem si hlídal Zdeňka, OK1AR - když vezmu výsledky 8 sledovaných závodů tohoto období 5 x jsem ho porazil, 3 x on porazil mne. Pak jsem musel dát na 2 roky contestům vale - vážná nemoc, práce - a Zdeněk je za tu dobu o dvě třídy dál. Zatímco dříve nás vždy dělilo jen několik málo tisíc bodů, nyní nás dělí desítky tisíc (v můj neprospěch) a po letošním VHF Contestu je to zatím 5:5.

Doufám, že jsem svými předlouhými příspěvky nenudil. K dané problematice jsem řekl vše, co jsem měl na srdci. Takže naslyšenou v některém z contestů ať už máte výkon jakýkoliv, ať už budete v kategorii té nebo oné.

73+DX, Vláďa

P.S. Ještě paralela z KV contestů. Pokud chcete excelovat ve světovém pořadí, nakonec Vám nezbyde, než vycestovat na nějaký prima ostrov či do exotické krajiny, ale i řada míst v závětří EU a již patřících do AF je na pořádný výsledek jako stvořená. A řekněme, že já se tady snažím ze srdce Evropy a nakonec mám o několik set spojení více než vítěz, a protože bodovací systém je vlastně vůči mne nespravedlivý, jsem béčko. Docela frustrace. A představa, že se trmácím někam na jih, jen kvůli pořádnému výsledku v contestu mne přivádí k zoufalství. A jsou experti, kteří prostě na ten jih jedou. A toho závodu se nakonec stejně zúčastním a v rámci OK jsme ve stejné kategorii hodnoceni jen 4 (smutné...) a nějak nikoho nenapadane kňučet nad tou křivdou, a že by se měl přehodnotit bodovací systém, nebo že by se měla udělat nějaká speciální kategorie pro středevropský region, nebo že by se měla otevřít diskuze, zda ten OH2BH na těch EA8 (a jemu podobní) s tou spustou výkonu a lesem stožárů a antén není už přeci jen trnem v oku normálním závodníkům s IC-706 a LW 41 m, protože ty to už nemůže motivovat ale vůbec k ničemu.

**************************************************************************

Od: ok1vvw@seznam.cz

5. 10. 2002, 01:05:51


pro OK2ZZ - no, jestli tím zlepšováním zařízení myslíš kilowatovej konec, tak v tom případě nemám zájem se zlepšovat a doufám, že většina ostatních také ne.

pro OK1DKZ - konečně někdo, kdo ví, co je to diskuze a k čemu slouží. Skoro by se mi chtělo dát Ti za pravdu, ale já si myslím, že to žonglování s decibely je sice matematicky pravda, ale praxe vypadá trochu jinak. Je podle mě otázka, zda ten trend který dnes vládne, t.j. výkon za každou cenu je správný. Zužuje totiž počet skutečně soutěžících stanic na pár v každé zemi. Pokud bych měl na kontě desetimiliony, použil bych jejich část na zakoupení 200 kusů PA 1kw + 200 ks TRX a daroval bych je všem soutěžícím a pak bych se jen bavil tím, jak by pásmo vypadalo, hi

***************************************************************************
Od: OK1VVW [ok1vvw@seznam.cz]
Odesláno: 2. října 2002 17:51
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: Re: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
NIC se nemusí vyhodnocovat podle IARU, kde jsi k tomu přišel?
73 vvw
**************************************************************************
Od: OL1F [ol1f@seznam.cz]
Odesláno: 2. října 2002 15:28
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: FW: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
Karle, jezismarja udelalo by ti neco kdyby ve vysledkovce byly stanice
serazeny krome standardnich kategorii SO a MO take dle vykonu? To by si taky
mohl zrusit SO a MO a mohl si to nahazet do jedny hromady vsechno a lidem
rict at si to doma pretridi ne? Me je to jedno osobne na tom netrvam, ale
nekterym lidem by to zrejme udelalo dobre. Rozhodne by to asi bylo
prehlednejsi. Kdo urci jaky vykon je pro QRP a jaky pro LP a jestli vubec
budeme pouzivat nazvy QRP a LP ci jine je otazka dalsi.
73 de Milan, OK1VWK
****************************************************************************
Od: OL1F [ol1f@seznam.cz]
Odesláno: 2. října 2002 15:29
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: FW: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
No vidis to Bedo, to je to co jsem chtel slyset. Nikdo prece netrva na tom
aby to bylo primo ve vysledkove listine, dyt to muze byt pripojeno treba ke
komentari vyhodnocovatele, treba jako :" a pro zajimavost stanice serazene
podle vykonu do kategorii QRP a LP" a nasledovala by tabulka. 100W uz
skutecne neni QRP proto oznaceni LP(low power), ale to nerikam nic noveho.
UHF jedu, budem mit poprve GI7B na 70cm tak jsem zvedav(teda jestli to
stihnu dodelat). Takze urcite NSL.
73 de Milan,OK1VWK
****************************************************************************
Od: Beda [ok1doz@volny.cz]
Odesláno: 2. října 2002 15:16
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: Re: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
Ahoj. Problem ano i ne. Musi se to vyhodnocovat podle IARU a tam QRP 
kategorie nejsou. Takze by to nemohlo byt ve vysledkove listine. 
Mohlo by se to dat jen jako priloha, jako statisticke soubory. Ted neco 
mozna zkusime s hodnocenim MCR na VKV. Tam se to hodnoti jenom za vsechna 
pasma a tak zkusime udelat prehled po jenonotlivych pasmech, jak si kdo na 
kterem pasmu vede. Ale zase to muze byt jenom jako priloha vysledkove listiny.
Takze oficielni vysledkova listina musi byt tak jak je zadano, ale jako 
rozbor zavodu si uz muzu prilozit co chci. Proti tomu asi nikdo nebude.
Vyhodnocovatel si svoji povinost splnil a ostatni je uz navic. Ale nemuze
to vydavat za vysledkovou listinu.
Jak by to fungovalo neumim odhadnout.
Jinak 100 W si myslim neni uz QRP, kdyz ta stanice bude na peknem QTH, tak
i kdyz doma budu mit 10 Kw je neporazim..... Nam se obcas (zridka ) podari
porazit i Klinovec, presto ze maji i o 100 QSO min. Kdyz to pekne chodi na
zapad, tak mame za kazde QSO o 200 bodu vic a to nedohoni. Kdyz to nechodi
( vetsinou ) tak nas bez problemu porazi. Delam do VKV zavodu uz 22 let...
Zacali jsme s FT 221 s 15 W, potom jsme poridili 80 W PA a hned to bylo hodne 
znat, potom 200 W, ted mame 300 W. Ale tech 300 W proti 80 W neni takovy 
rozdil, jako bylo 15 W a 80 W .
Na VKV vykon neni vsechno, jenom pomaha .
      Tak cau a v UHF naslysenou , jestli pojedes .
                     73 Beda
******************************************************************************
Od: odehnk1.edu@mail.cez.cz
Odesláno: 2. října 2002 14:55
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: RE: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
No tak nechapu o co vlastne jde. Pokud kazdy radne uvede svuj vykon, tak ve
"velke" vysledkovce uvidi sve poradi. No a pak si muze rikat vyhral jsem 
kategorii do 150W, 100W, do 50W, do 25W do 5W atd. Podle toho kde se mu podari 
umistit a jaky ma vykon.
Kazdy pak muze mit svoji kategorii, kde se mu podarilo dosahnout nejlepsiho
vysledku a byt vlastne spokojen.
Karel, OK2ZI
P.S. Jenom tech problemu co je se stanicemi, ktere neumi radne vyplnit
nepovinna pole EDI formatu.....
*****************************************************************************
Od: OL1F [ol1f@seznam.cz]
Odesláno: 2. října 2002 14:51
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: RE: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
Cau Bedo
No to nejsi sam kdo na to prisel, je to celkem jasne tak jak pises. Prave
proto aby vse melo smysl, bylo by celkem logicke aby tu praci navic(tedy to
pouhe setrideni stanic dle deklarovanych vykonu) delal jeden vyhodnocovatel
a to ten který vyhodnocuje QRO kategorie, protoze logicky ma k disposici
vetsi databazi QSO z logu jednotlivych ucastniku a muze udelat kvalitnejsi
vyhodnoceni. Prave proto nechapu proc se nekteri tak brani tomu zavedeni QRP
a LP kategorii nebot samotna prace s vyhodnocenim by byla minimalni. Stejne
to dotycny vyhodnocovatel musi udelat, dalsi deleni je jiz prace s tabulkou.
Jak pises staci to hodit do Excelu a nechat to vytridit. Tak v cem je
problem. Prijde mi naprosto absurdni aby QRP a LP vyhodnocoval nekdo zvlast,
ani to nema opodstatneni. Dokud tohle nepochopi i OK1MG a dalsi pak budou
muset existovat extremy jako byl muj pripad. Je jen otazkou jestli nekdo z
CRK neprijde s copyrightem i na error logy a vysledkove listiny, moc bych se
tomu nedivil po tom vsem. Apropo, Bedo jako vyhodnocovatel A1, mel bys neco
proti aby se ve vysledkove listine objevily i zminene kategorie? Bylo by to
pro tebe resp tvuj team velké sousto nahazet stanice do tabulky a setridit
je podle vykonu? Ja si myslim ze ne. Notabene kdyz za vyhodnoceni dostanes
nejaky ten baksis. Takze znovu v cem je problem ???
Nejde o to jestli nekdo miluje QRP a nekdo QRO, jestli je nekdo podvodnik
nebo ne, jde o to jestli je účelné aby vyhodnoceni CRK "nepreferovanych" QRP
a LP kategorii delal dalsi subjekt odkazany stejne na vysledkovou listinu
vyhodnocovatele hlavniho(placeneho od CRK). Ja tvrdim, ze nikoliv. Ovsem to
je za stavajici situace patovy stav nebot poradatelem hlavnich zavodu je v
OK CRK a ten proste zrejme nic menit nechce a nebude a kdyz se o poradani
subkategorie(QRP nebo LP) pokusi nekdo jiny, dela zminena instituce vse
proto aby se mu to nepovedlo.
73 de Milan, OK1VWK
***************************************************************************
Od: Beda [ok1doz@volny.cz]
Odesláno: 2. října 2002 13:21
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: [VKV-KLUB] Zavody a vyhodnoceni QRP
Pouzit vysledkova listin jde pro potrebu vyhodnoceni QRP stanic .
dokazuje to A1 Contest . Ten kdo by chtel vyhodnocovat jenom logy QRP 
stanic ,by mel mene deniku ,tim by vyhodnocovaci program nasel mene chyb 
a byl by jiny vysledek .
Takze po zverejneni vysledkove listiny se to muze dat do programu ktery umi
pracovat s tabulkama , vytridit to a srovnat . Potom to zverejnit . To muze
udelat kdokoliv kdo ma potrebny SW pro praci s tabulkama .
Jinak by musel mit vyhodnocovatel QRP kategorii vsechny deniky ( ode vsech
ucastniku ). Jinak by program nasel mene chyb ( nemel by ke kontrole
vsechny deniky ) a take by strhnul mene bodu .
                   73 Beda OK1DOZ
****************************************************************************
Od: OL1F [ol1f@seznam.cz]
Odesláno: 2. října 2002 10:04
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: RE: [VKV-KLUB] Re: QRP
Ondro, prilohu mailu jsem sice zadnou nenasel a faktem je ze jedine co jsem
od tebe kdy obdrzel je manual k vyhodnocovacimu software a to take
nezpochybnuji. Ano dohodli jsme se nakonec, ze mi dodas orezanou verzi s
omezenym poctem vyhodnotitelnych stanic a casove omezenou platnosti(cca
mesic), ale ten sw jsem nikdy nevidel, jen tve ujisteni v mailu. A kdyz se
nic nedelo ani po A1 nakonec jsem pristoupil k tomu, ze prevezmu hotove
error logy od OK1KPA coby oficialniho vyhodocovatele A1 to vis moc dobre.
Nechtel jsem to tu rozmazavat takhle do detailu, ale donutil si me k tomu.
Nic proti tobe Ondro, jen mi pripadaji nektere veci ponekud nefer. Hlavne
kdyz se po roce zacina opet pretrasat stejny problem, tedy QRP kategorie ano
ci ne, ale pri tom se prekrucuji fakta.
73 de Milan,OK1VWK
******************************************************************************
Od: ok1cdj [ondra@ns.pard-net.cz]
Odesláno: 2. října 2002 8:40
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: [VKV-KLUB] Re: QRP
Ahoj vsem, 
Milane, program pro vyhodnoceni si dostal zdarma (viz priloha nasi 
korspendece na konci mailu), nevim proc zde rozvadis tyhle veci ??? 
ja si myslim ze podminky z moji strany byly vzdy rozumne i jsem 
zverejnoval vsechny prubezne vysledky na http://vkvzavody.moravany.com 
myslim ze jsme se na vsem rozume domluvili nebo snad ne ?? 
73 Ondra OK1CDJ 
******************************************************************************
Od: Tomáš Vágner [tom.vagner@worldonline.cz]
Odesláno: 1. října 2002 20:15
Ahoj,
Pravidelně sleduji diskusi na serveru ok2kkw. Je až úsměvná ta propagace pseudo 
qrp na vkv hi. Situace na KV je nesrovnatelná. Jezdit qrp na kv je prestiž, 
jsou zde pro to vyhrazeny zvláštní kmitočty a když někdo řekne, že má 1W, 
je mu to možno věřit. Situace je jiná také v tom, že na kv se užívají neziskové, 
nebo jen málo ziskové antény, ktežto na vkv lze výkon do určité míry nahradit 
anténí soustavou, tak že vyzářený výkon může být i vyšší, než u stanic pracujících 
s většími PA. Toto je zohledněno např. v závodech eme, kde se nebere v úvahu 
výkon PA, ale výkon ERP.
Vyhlašování pseudo qrp kategorií je vzhledem k výše uvedenému problematické.
Kategorie single op a multi op, které jsou dnes na základě doporučení IARU 
vyhodnocovány, jsou dostačující. Italský model, kde je na jednom pásmu asi 10 
kategorií by u nás vedl k tomu, že by za chvíli chtěl každý soutěžící svoji 
kategorii něčím odlišnou od těch ostatních.....
Pouhým pohledem např. do výsledkové listiny PD je možno zjistit, že opravdu 
qrp (5W out) v OK na 144MHz již nikdo nejezdí. Příznivci qrp na vkv mají k 
dispozici BBT contest. Je to moc pěkný závod, každý unese, co potřebuje hi. 
73 Tom ok2pwy
****************************************************************************
Od: OL1F [ol1f@seznam.cz]
Odesláno: 1. října 2002 18:01
Komu: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Předmět: RE: [VKV-KLUB] Re: QRP
Ahoj všem ...
Nedá mi to abych nereagoval na dosavadní průběh diskuse a poopravil některé
tvrzení zde uvedené. Byl jsem to totiž já, kdo minulý rok vyhlásil Low Power
kategorii v A1 contestu.
1. VKV Contest manager ČRK - OK1MG byl ten kdo ostře vystoupil na PR proti
tomu že "někdo" si vůbec dovolil pořádat ve stejném termínu ještě další
kategorie.
2. ČRK nebyl schopen uveřejnit ani propozice závodu a to přes to že jsem jej
o to žádal 2 měsíce před termínem. Nakonec se objevila cca po měsíci od
žádosti pouze informace v elektronickém buletinu na www stránkách ČRK. Tedy
to jistě oslovilo "spoustu" zájemců.
3. Když jsem zjišťoval za jakých podmínek bych mohl získat vyhodnocovací
software(jako člen ČRK), abych mohl kvalitně vyhodnotit A1 Low Power, dostal
jsem od Ondry 1CDJ odpověď, že si ho musím koupit a to za cenu, kterou
stanovil ČRK, jakožto majitel master licence na uvedený sw. Ta cena byla
stanovena na 10.000,- Kč. To mě odradilo. Snažil jsem se najít kompromis a
tak jsem požádal Ondru o možnost dodání lehké verze programu s omezením
počtu stanic, kterou si ovšem cenil na 5.000,- Kč, navíc ji neměl k
disposici.
Teď program už nabízí všem zdarma. Co způsobilo tu změnu ve strategii?
4. Nejsem QRPista ani QRO propagátor, prostě mě to baví tak i tak pokaždé to
má něco do sebe. K pořádání loňské LP kategorie v A1 mě vyprovokoval Milan
OK1IF, při jedné z diskusí, které jsme spolu nejen o QRP měli. Nechtěl jsem
o tom jen mluvit a tak jsem konal. LP kategorie jsem koneckonců vyhlásil
právě proto abych vyvrátil/potvrdil různým pochybovačům jejich názory.
Výsledky jste mohli posoudit sami. Nemyslím si, narozdíl od Zbyňka 2PIN a
zejména vzhledem k okolnostem za kterých se LP kategorie minulý rok
vyhlašovala, že by byla účast nízká, naopak byl jsem příjemně překvapen.
Snad pro dokreslení se mrkněte na
http://vkvzavody.moravany.com/zavody/a12001/lp.html kde je také vlastní
hodnocení závodu.
Takže "Kdož, bez viny, hoď kamenem", jak říká klasik. Není pravda že nikdo
nikomu nebrání v pořádání QRP kategorií, či podkategorií v rámci velkých
závodů, jak píše Karel 2ZI a ještě do nedávna nebylo pravdou, že
vyhodnocovací software je všem k disposici, jak píše Ondra, 1CDJ, rozhodně
ne za rozumných podmínek. Taková je pravda, bohužel za těchto podmínek se
pracuje poněkud špatně, ale i přesto se občas zadaří. Skuste si to taky a
uvidíte věci v jiném světle.
73 de Milan, OK1VWK(OL1F)
****************************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele Jiri Holy [jiri.holy@vycom.cz]
Odesláno: 30. září 2002 13:49
Komu: OK list
Předmět: Re: [VKV-KLUB] QRP
Neda mi nez nekapnout trochu oleje do ohne s mym skromnym nazorem:
Navrhuju podminky vsech zavodu zjednodusit a zavest pouhe dve kategorie:
    a) kategorie "neni dulezite zucastnit se, ale vyhrat"
    b) kategorie "neni dulezite vyhrat, ale zucastnit se"
V ramci takto postavenych kategorii by prirozenym zpusobem zanikly polemiky
o vykonovych urovnich jednotlivych ucastniku a dnesni vzajemne
antagonisticke skupiny by si nekonkurovaly :-)..
Zejmena u stanic vyse uvedene kategorie a) je zrejme, ze si jaksi nestaci v
tom kontestovem shonu a bitve o celni pozice na vysledkovych listinach
vsimnout, ze jde o zabavu, nikoli o byznys. I kdyz, pred casem jsem na
kteremsi VKV zavode slysel od nejmenovaneho operatora nejmenovane (i kdyz
spickove) stanice, ktery na nas "vletel" na sousedni kopec aby nam vyjadril
sve vyhrady k ruseni, kouzelnou vetu: "amatersky vysilani je predevsim
zabava. Tak to vy c...aci vypnite, at se muzu bavit"..
Cau Jirka OK2WY
***********************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele barra.cz, s.r.o. [trans@barra.cz]
Odesláno: 30. září 2002 13:03
Komu: OK list
Předmět: Re: [VKV-KLUB] QRP
Ahoj,
Lexo, nikde v žádných závodech není určeno, že se musíš přihlásit do
kategorie QRP či LP. Pouze, když máš takový výkon, máš tu možnost, nikoliv
tedy povinnost.
Samozřejmě, není problém udělat si (či koupit) PA a udělat si (či koupit
antény) a vyjet QRO. Jenže ne každý má na to žaludek, aby děláním svého
výsledku znemožňoval dělat spojení ostatním. A navíc, dobré kóty jsou
rozebrány, Krušné hory rozparcelovány a u mikrofonů tzv "špičkových stanic"
se zajisté střídají všichni držitelé třídy A v ČR. (Kdyby to někdo
nepochopil, to je ironie, hi....).
Zavedení kategorie super QRO by byl výborný nápad, stejně tak kategorie 10
antén do deseti směrů, do každého 10 kW. (taky ironie...)
Zvýšení třídy není problém, to zvládne každý, kdo jen trochu chce, sám jsem
to absolvoval před dvěma měsíci. To ale neznamená, že si hned půjdu koupit
konec, to že má někdo vyšší třídu přece neznamená, že jí hned využije k
tomu, aby s velevýkonem otravoval život ostatním.
Mikrovlny jsou asi fajn, fakt je pravda, co jsi psal, že já osobně mám
trochu obavy, že bych to se svými znalostmi nezvládl. Válí se mi tu na dvoře
třímetrová parabola, vždycky jdu kolem a říkám si, že to někdy zkusím. O
tomto tématu asi spíš popovídáme mimo konferenci.
Jinak na stránkách ok2kkw najdete anketu o zavedení tříd QRP ano či ne. I
když v úvodu ankety nám ok1vpz nastavil zrcadlo ( :-)) ) a řekl nám co si
máme myslet, jsem přesvědčen že jsme myslící tvorové schopní udělat si
vlastní názor. Hlasujte v té anketě.
73 Honza OK1VVW
**************************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele Hrubý Tomáš [Tomas.Hruby@autocont.cz]
Odesláno: 30. září 2002 12:46
Komu: OK list
Předmět: Zahranicni povolovaci podminky
Ono to chce chvili hledat...
Par odkazu, ktere mam bezprostredne po ruce:
USA - http://www.arrl.org/FandES/ead/classes.html 
UK - http://www.rsgb.org/beginners/licences.htm 
DE - http://www.darc.de/referate/ausland/G/ar-reg.html 
Strucne - v UK a DE jsou podminky principiálně totozne, vzdy je k dispozici 
omezena novice trida a pak tridy pro KV a VKV s pristupem na vsechna pasma. 
Rozdil je v tom, ze v Nemecku jsou dusledne jen dve tridy, zatímco v UK jsou 
dve tridy Intermediate a dve Full vzdy s pristupem na vsechna pasma, ale s 
Full ma vyssi vykon (ale opet existuje trida Full o pouze pro VKV).
V USA jsou ekvivalentem těchto trid tridy Technical(VKV) a Extra, mezi ne je 
vlozena trida General s mirne ořezanými frekvencemi na KV, coz je ale dano 
hlavne jinym kmitočtovým planem v USA zejmena kolem pasem 80 a 40 m, rozhodne 
nelze tridu General porovnávat s nasi tridou C.
73 Tomas
********************************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele OK1SIP [ok1sip@atlas.cz]
Odesláno: 30. září 2002 11:41
Komu: OK list
Předmět: Re: [VKV-KLUB] QRP
Trida C je unikatni mj. tim, ze v zahranici spada pod CEPT 1, tedy s
pristupem na vsechna KV i VKV pasma v plnem rozsahu kmitoctu. Pri vysilani z
tuzemska je ale rozsah povolenych kmitoctu dost oklesten, na nektera pasma
nesmeji C-ckari vubec. Navrhy na slouceni trid C a B do jedne zmizely
neznamo kde. Opravdu, proc to delat jednoduse, kdyz to jde jinak 8.-(
73 Ivan OK1SIP
*****************************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele Alexandr Kobranov [kobranov@amoscz.cz]
Odesláno: 30. září 2002 11:39
Komu: OK list
Předmět: Re: [VKV-KLUB] QRP
Ahoj Honzo (a ostatni v listu),
je mi lito, zes mozna pochopil ne uplne moji zpravu - podstatnou informaci
bylo mimo jine i to, ze zavedenim kategorie QRP do 100W a pokud by ji museli
stanice tridy C a D vyuzivat (!!!) by prave KLESLA sance mnoha operatoru
tridy C a D vice nez dustojne konkurovat stanicim silnym a nejsilnejsim,
zajiste to drzitelum povoleni tridy A atd.... A ze to jde, o tom snad
nepochybujes.
S existenci ci neexistenci kW stanic z dobrych QTH zavedeni QRP kategorie
nic neudela - jo, to takova QRO kategorie (nad 750W vykonu, to by bylo
neco....) Doufam, ze mne hned ted tady nekdo "nevychutna" ze jako
"navrhuji_aby_se_zavedla_QRO_kategorie", to tedy ne, opravdu ale opravdu
ne....
Dovol mi, doufam kratce, objasnit, co jsem absolvoval ja osobne:
Jako operator jsem malo ale prece jezdil pod KEI ci KHI ze Snezky, asi i
dvakrat z Klinovce - vim o cem to je. Mam sveho konicka rad, mam malo casu,
sotva na tak 4 contesty rocne. Dale je mi jasne (znam se trochu), ze
napriklad nemohu vyhrat v singlu contest na 144MHz. Je to proto, ze to:
a) operatorsky nezvladnu (nebudu u toho 24 hodin v kuse, nechci poslouchat
ten "bengal", nevydrzim tak dlouho mluvit, mam furt hlad,...)
b) nemam na to zarizeni (mohl bych si popucovat, ale proc kdyz bod a)....)
c) chci z toho (zavod) mit radost a trochu premejsleni
Podotykam, ze bod a) je zasadni, kdybych o nem mel pochybnosti, sel bych do
toho(!). Kdo nema problemy z bodu a) at hned do toho jde (pripadne si zvedne
tridu, vymysli QTH, vymysli anteny, sezene penizky, obvola kamarady,....) -
urcite to jde!
Premejslel jsem (i to se stava) jak z toho ven:
Umatlal jsem 10GHz, nejdriv 100mW,na prkynku (prej "babiccino siti")
zresuscituoval klub OK1KEI k vazne cinnosti (to si myslim ja - ostatni si
muzou myslet opak, HI).
Vyjednal jsem "dobre QTH" celych 428m nad morem a zacal(-li) jsem(jsme)
odtamtud jezdit vazny kontestovy provoz na 3cm. A vysledky jsou ve
vysledkovych listinach, do doby, nez do toho zacalo "mydlit" par stanic z
domova z nejakych 250m nad morem, jsme snad byli stanici s nejhorsim QTH
(pod 500m a okres Praha-zapad). Nicmene mame prvni QSO mezi OZ a OK na 3cm
atd...
Casem se k tomu nabalilo 6cm (prvni v jn79 mozna), 13cm, 9cm (Petr AXH),
Pavel VEI pri tom mydli 70 a 23cm.
Vsechno jenom z toho, ze jsem linej (na kopci jsem za 20min a po hodine
100%QRV), ospalej (na noc vypinam a jezdim spat domu) a proste jsem se tak
rozhodl a mel podporu v klubu.(Tedy nektere "narocne" jedince muj efektivni
pristup pekne stve....).
Otazku, zda jsou zavody pro stanice s kW v Krusnych horach neresim, protoze
je nerestielna a mam mentalni prostor na ostatni veci.
A neni to spatny.
Podotykam, ze to je vysledek mych uvah a ne univerzalni aplikovatelne
schema - to by na tech mikrovlnach bylo moc stanic, o zavodech by na sebe
rvaly, byl by tam bordel, ruseni, hadali by se o kopce a vykony,.....
A ja bych zase musel (au) premejslet....
Pekny pracovni tyden preji,
73! de Lexa, OK1DST
www.qsl.net/ok1kei 
P.S: casto se ozyvaji argumenty ze napriklad mikrovlny jsou narocne financne
apod. NENI TO PRAVDA. Je to vec rozhodnuti o prioritach. Kdo ma nejakou
nejistotu v teto veci, at mi posle e-mail (ne do konference), muzeme to
probrat...
----- Original Message -----
From: "OK1VVW" <ok1vvw@seznam.cz>
To: "OK list" <crk@mlp.cz>
Sent: Friday, September 27, 2002 7:17 PM
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
> Ze všeho výše řečeného mě vyšel závěr, že závody se dělají pro několik
> kilowatových stanic v Krušných horách a my všichni ostatní jsme tu od toho
> dělat jim křoví. Jinak samozřejmě tyto stanice za to nemůžou.
> Hezký víkend všem.
> Honza ok1vvw
> http://www.qsl.net/ok1vvw
******************************************************************************
Od: Maiser@mlp.cz za uživatele Hrubý Tomáš [Tomas.Hruby@autocont.cz]
Odesláno: 30. září 2002 11:10
Komu: OK list
Předmět: RE: [VKV-KLUB] QRP
Jestli ona nahodou nebude podstata tohoto problemu v tom, ze nase povolovaci 
trida C nema v Evrope zrejme vubec obdobu a je ve sve podstate nesmyslna a 
rovnez u VKV je v Evrope celkem bezne povoleni plneho vykonu i pro drzitele 
VKV trid... Doporucuji prohlednout například nemecke povolovaci podminky na 
www.darc.de, jsou tam i v anglickem prekladu (v anglické verzi je chybicka, 
u pozadavku na CW je tam uvedeno jeste 12wpm, ale pokud se nepletu, tak v roce 
2001 to upravili na 5wpm). Docela me to zaimponovalo - maji zkratka jednu tridu 
na KV a jednu na VKV a uplne jim to staci... Tedy pro presnost, jeste existuje 
velmi omezena novice trida, kterou mohou ziskat i nezletili. Jenze to by pro CR 
bylo asi prilis jednoduche :-(
Jinak co se tyce problemu VKV zavodu, priklanel bych se k oziveni kategorie QRP 
do cca 10-25W, kategorie Low Power do cca 100W mi neprijde moc smysluplna, preci 
jen KV a VKV nelze primo srovnávat. Souhlasim s nazorem, ze idea LP kategorie v 
KV zavodech je zalozena na pouziti "holeho TCVR", u VKV RIGu to ale s výkonovými 
úrovněmi tak jednoznacne neni.
73 Tomas, OK1VCB
**********************************************************************************
-----Original Message-----
From: OK1DOM [mailto:ok1dom@seznam.cz]
Sent: Saturday, September 28, 2002 7:42 AM
To: ok1vpz@seznam.cz
Subject: QRP
Zdeňku,
píšu raději přímo, protože nechci zbytečně zatěžovat konferenci, už jsem
toho tam napsal dost. Můžeš to dát na www.
Na závody jezdím už pár desítek let pod OK1KLV, OK5Y, OK1DOM, OK7A.
Jezdím rád jak QRO, což už se dá mých 200W považovat, tak i QRP závod s 10W,
který vyloženě miluji.
Otázka QRP/QRO je ještě jinde. Naše republika je poměrně malá, ale má to
štěstí, že je zde dost kopců. Bohužel kopců, ze kterých se dá vysílat,
neustále ubývá z nejrůznějších důvodů, ať kvůli ochranářům, tak kvůli
rádiovému smogu. Takže se musíme nějak směstnat.
Je tendence stále zvyšovat výkon PA. Umožňují to nové prvky, které zlevňují
a zjednodušují výrobu výkonných PA. Když se podíváme na KV, tak tam je
standartem 1kW. Na VKV to přichází pomalu také. Ale zajímavé je, že zatímco
na KV se zvyšují počty QSO v závodech, na VKV tomu tak úplně není. Když se
podívám do výsledkových listin, tak 1000 QSO v závodě se už dlouho
nepodařilo. Při pohledu do svých logů jsem s překvapením zjistil, že
přestože jsem zvýšil výkon 100x, tak dosahované vzdálenosti i průměry jsou
zhruba stejné. Zvýšení výkonu pomůže na rok, pak se přizpůsobějí i ostatní.
Zvyšující se výkon všech stanic přináší další efekt, a to je vzrůstající
rušení. Je to obdoba konce studené války, kdy se budovaly stále silnější
středovlnné vysílače, které ale neměly vyšší dosah než staré slabší, protože
tam už zase vadil další místní silný vysílač. Navíc začalo hrát kdejaké nf
zařízení. Jediný efekt to mělo, že se začaly používat čím dál tím tupější
vstupy.
Pokud máme výkon 1 W, tak i při horším signálu moc ostudy neuděláme. Pokud
máme 1 kW, tak i odstup 90 dB začíná být málo. Kvalitní základní tcvry
prakticky nejsou. Je smutné, že 10 let staré TS-790 jsou na stejné či lepší
úrovni, než nové tcvry. Vstupy nových zařízení nemají větší odolnost,
produkovaný signál nebývá čistší. Zřejmě je to tím, že v USA a v Japonsku
není takový provoz na VKV. A Evropa výrobcům nestačí.
Při závodech si pak zazávodí jen několik stanic, které mají nejvýkonnější
PA. Ostatní mají smůlu, protože nemůžou číst slabé signály zarušené Big Guns
a neprosadí se v zarušeném pásmu u protistanic, které také čtou jen silnější
signály. Big Guns si zjednají svým výkonem čistý kmitočet a v nejbližším,
někdy i dost vzdáleným okolí nikdo nemůže pracovat. Big Guns dělají své
výsledky na úkor ostatních závodníků.
Jednou mi znechutili závod OK1KIM, kteří použili jako základní tcvr KV
zařízení jež produkovalo značný šum. Přes den to ani tak moc nevadilo, bylo
přikryté jiným rušením, ale v noci se kvůli tomu nedal udělat DX. Přestože
jsem je upozornil, tak jeli dál. Tak jsem jen mohl sledovat, jak jim
přibývala spojení se stanicemi, které jsem také slyšel - ale jen tehdy,
pokud nevysílali. Při příštím závodě už měli jiné zařízení - ale pro mne ten
jeden závod byl ztracený.
Jsou obavy z překračování podmínek u QRP stanic. Ale QRO stanice překračují
klidně nejen soutěžní, ale i povolovací podmínky! U nás je - pokud vím -
maximální povolený výkon při závodě 750W. Ale používají se PA 1 kW (to by se
dalo přežít) 2,5 - 3 - 5 kW! Takže obavy některých hamů z překračování
podmínek QRP kategorií mi připadají poněkud licoměrné.
Je vhodné rozprostřít spektrum závodníků tak, aby nebyli všichni nuceni k
neustálému zvyšování výkonu. Pak si nás zavysílá víc. Ono by se také mohlo
stát, že to hamy přestane bavit. A počty spojení špičkových stanic nedělají
jiné špičkové stanice - to dělá ten "kanonenfutr", stanice, které mají tak
100W. Je to naše zábava, nás všech a ne jenom hrstky.
Ahoj
Mirek OK1DOM, OK7A
******************************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of OK1VVW
Sent: Friday, September 27, 2002 7:17 PM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Ze všeho výše řečeného mě vyšel závěr, že závody se dělají pro několik
kilowatových stanic v Krušných horách a my všichni ostatní jsme tu od toho
dělat jim křoví. Jinak samozřejmě tyto stanice za to nemůžou.
Hezký víkend všem.
Honza ok1vvw
http://www.qsl.net/ok1vvw
****************************************************************************
-----Original Message-----
From: OK1DFC [mailto:ok1dfc@tesmail.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 10:37 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] Re: QRP
Dobrý den přátelé,
původně jsem nechtěl reagovat protože tomu moc nerozumím (závodění), ale
přeci jenom. Plně souhlasím s názorem Saši DST. Je to úplně jednoduchá věc.
Tak jako OK-VHF club vyhodnocuje kategorii Multi - multi v PD a UHF
contestu, stejně tak ten, kdo má zájem může vypsat kategorii QRP. Kdo se do
této kategorie přihlásí, musí svolit alespoň zběžnou kontrolu toho, jak na
kopci pracuje kýmkoliv, kdo bude pořadatelem, nebo vyhodnocovatelem
jakýmkoliv způsobem pověřen. Pamatuji si velmi dobře, jak v minulosti
stanice hodnocené v QRP kategorii produkovali 50 Hz brum a jak byly tak 5x
silnější než ostatní. Myslím si že je opravdu jenom na "někom", kdo po tom
touží, aby si uvedenou problematiku vzal na starost a začal makat. Já jsem
si vzal za své EME a můžu vám říct, že stihnout vše sledovat, psát články,
přednášet a ještě stihnout pracovat pro zaměstnavatele tak, abych se uživil
a nebyl vyhozen je dost nadlidské úsilí aniž bych se chtěl nějak šetřit,
nebo plakat. K tomu si připočtěte ještě soutěžení na mikrovlnách a je to.
Dělám to proto, že mě to baví a chci to dělat. Toť vše.
S přáním hezkého dne
Zdeněk OK1DFC
*************************************************************************
----- Original Message -----
From: "OK1VVW" <ok1vvw@seznam.cz>
To: <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Sent: Friday, September 27, 2002 9:47 AM
Subject: Re: [VKV-KLUB] Re: QRP
> Já si nemůžu pomoci, ale při stávajícím stavu už je vyhodnocování skoro
> zbytečné. Stačí dát big guns do pytle, zatřepat a vylosovat pořadí. Stejně
> se to od vyhodnocení moc lišit nebude.
> A vyhodnocování LP a QRP někým jiným než pořadatelem bude vždy odsouzeno k
> nezájmu.
> Já nevím, proč by ve všem se mělo podřizovat IARU, copak zavedení těchto
> kategorií v národním hodnocení by jakkoliv kolidovalo se zájmy IARU? Já
> myslím, že by jim to bylo srdečně fuk, mezinárodní hodnocení by bylo furt
> stejné.
> 73! Honza ok1vvw
>
> http://www.qsl.net/ok1vvw
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: ok2pin [mailto:zbi@centrum.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 9:34 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: [VKV-KLUB] Re: QRP
Mirku,
stojim si za tim, ze QRPisti musi sami bojovat o sve zajmy. Bud pres 
stavajici organizace, nebo sami. Pochybuji, ze takovato diskuze na 
internetu k necemu takovemu povede. Samozrejme je zajimave a dulezite 
slyset nazory vsech stran. Muzeme si o tom popovidat, postezovat si, 
ale ten cil to nesplni.
Nove kategorie (zavody) budou vyhlaseny, kdyz se:
1. najde ochotny vyhodnocovatel (ten dnes zjevne neni)
2. sestavi pravidla zavodu
3. bude propagovat, propagovat, propagovat (ad OK1FM)
4. bude cekat na skutecny zajem (beh na dlouhou trat)
Proste je to spousta prace a vysledky v nedohlednu. Do toho se nikomu 
nechce, co?
Jaks to myslel s tim QRP/QRO v Polnim dnu? Asi nejsem takovy pametnik.
73! Zbynek
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of Alexandr Kobranov
Sent: Friday, September 27, 2002 9:20 AM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Ahoj,
mam chvilku casu a par poznamek k tematu QRP kategorie.
Ja si myslim, ze by bylo zajimave, kdyby se udelala statistika, kolik stanic
z celkove ucasti v zavodech je drziteli tridy C a D.
Protoze zavedeni QRP kategorie do 100W vykonu by v podstate znamenalo
automaticke prerazeni techto stanic do teto kategorie (to snad vyplyva z
toho, ze dodrzuji povolovaci podminky). Nebo jak? (ja vim, udelala by se
kategorie do 80W a vlk by se nazral a koza by ztloustla po cesku...a zase by
se par lidi hadalo a udavalo bud ze meli vetsi vykon nez smej nebo se
prihlasili do QRP kategorie atd...)
Dale by to znamenalo troji hodnoceni - pro OK dve kategorie a pro IARU zase
OK jako celek (pac QRP kategorie neni celoevropsky).
No je to jako s danema - cim jednoussi system, tim efektivnejsi. Myslim, ze
jedinou cestou pro ty, kteri by chteli porovnavat svoje QRP svaly by byla
kategorie do tech cca 50W s tim, ze by to hodnotil nejaky nadsenec, kteremu
by ten, kdo by chtel, zaslal denik dobrovolne a iniciativne mimo hlavniho
vyhodnocovatele. Nakonec by pro QRP mohl byt pro cely rok jeden takovyto
"sberatel" a paralelni hodnoceni by mohlo probehnout mimo oficialni
celonarodni i IARU vysledkove listiny.
Nakonec proc by si nekdo nedal i tu praci s diplomem atd... Pokud se tomu
bude nekdo chtit venovat, asi mu nikdo branit nebude.
Iniciative bych meze nekladl, koplikovani podminek IARU a dalsich contestu
ano.
Proc by zajemci o QRP VKV nemeli svoji WWW stranku, diskusni skupinu,
setkani, konference, zavody, diplomy,.... Svet neni nespravedlivy, je jen
plny nenaplnenych moznosti.
73!
Lexa, OK1DST
(P.S.: jakou ja mel radost, kdyz jsem na 2m z nejakych 250m nad morem s 4Yel
KRCkou fixne polozenou na tramech pod strechou napajene 25m zpuchrele RG213
na 5W (hola FT817) udelal HB nejakych 590km....)
****************************************************************************
-----Original Message-----
From: OK1DOM [mailto:ok1dom@seznam.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:07 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] Re: QRP
Zbyňku, závody původně QRP jsou postupně měněny na QRO. Příkladem může být
Polní den. Tam se zrušilo omezení s tím, že my ho jedeme jako QRP, zatímco
jinde v Evropě jako QRO. Nevidím důvod vytvářet nové QRP závody, v první
řadě jde o to, zastavit trend u nás měnit závody QRP na QRO. Ty změny nejsou
kvůli tomu, že by bylo málo zájemců o QRP, ale kvůli tomu, že QRO stanice
řvou více nahlas a to nejen při závodech ale i v komisích.
Mirek OK1DOM, OK7A
----- Original Message -----
From: "ok2pin" <zbi@centrum.cz>
To: <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Sent: Friday, September 27, 2002 7:56 AM
Subject: [VKV-KLUB] Re: QRP
Jelikoz archivuji vysledky mnoha zavodu, dival jsem se na ucast v QRP:
2000: 10 SO, 21 MO
2001: 47 SO, 20 MO
2002: 43 SO, 12 MO
Co se tyka A1 Contestu 2001: 49 SO, 43 MO
Deklarovano max 100W: 33 SO, 15 MO
A1 Contest 2001 LP (OK1VWK): 15 SO, 6 MO
Udělejte si názor na QRP sami.
Osobne si myslim, ze QRPisti musi bojovat o sve misto na slunci sami.
Bud budou tlacit na CRK, at vyhlasi QRP kategorii (pokud stavajici
nechteji, je treba nechat zvolit sami sebe a pokracovat v
prosazovani), nebo si vyhlasi vlastni zavody. Nevidim jinou moznost.
73! Zbynek, OK2PIN
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: odehnk1.edu@mail.cez.cz [mailto:odehnk1.edu@mail.cez.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 9:13 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: RE: [VKV-KLUB] QRP
Milane,
 castecne se mylis. V ramci vyboru C.5 - VHF/UHF/uW, kde je predsedou
PA0EZ, neni nikdo za svou praci placen.
Jeho clenove jsou VKV manazeri narodnich organizaci, kteri se schazi 1x za
3 roky na konferenci a jednou v mezidobi
na zasedani vyboru. Pouze na techto setkanich lze prekladat a menit regule
Regionu I. IARU. Vsichni tuto cinnost vykonavame
dobrovolne.
Bez podpory vetsiny (silnych organizaci v Evrope) v ramci IARU Region I nic
neprosadis.
O kazdem navrhu se hlasuje, jeden hlas z OK nemuze stacit. Podpora lze
ocekavat jen od tech statu, kde tyto kategorie
vyhlasuje a vyhodnocuje narodni organizace. Takovych je jen velice malo.
Prosadit QRP v Regionu I. nepovazuji za realne.
Za realnejsi skutecne povazuji to, ze se poradani techto zavodu v OK ujme
opravdu zapaleny fanda (nebo klub) pro QRP.
Napriklad BBT taky neorganizuje DARC, nebo ano??
Karel OK2ZI
*****************************************************************
-----Original Message-----
From: Milan Gütter [mailto:gutter@ges.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 9:03 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: RE: [VKV-KLUB] QRP
Karle OK2ZI,
mas samozrejme pravdu. Strategie IARU je jiste dulezita
a je ji treba ctit.
Ale: IARU je v podstate soubor konzervativnich strejcu,
navic nezridka za svou praci placenych, zmeny se prosazuji tezce.
Ja jsem ale presvedcen a mnohokrat jsem si to overil,
ze je treba prichazet s necim novym.
Pokud chci nejakou zmenu prosadit,
musim prijit s nejakym navrhem.
Domnivam se, ze ten navrh by meli predlozit OK
a mela by to byt renesance QRP.
A v OK bychom meli jit prikladem a souteze tohoto typu zacit zavadet.
To je cele.
73 Milan, OK1FM
Milan GÜTTER
http://www.ok1fm.com
E-mail: ok1fm@ges.cz
************************************************************************
-----Original Message-----
From: ok2pin [mailto:zbi@centrum.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:56 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: [VKV-KLUB] Re: QRP
Jelikoz archivuji vysledky mnoha zavodu, dival jsem se na ucast v QRP:
2000: 10 SO, 21 MO
2001: 47 SO, 20 MO
2002: 43 SO, 12 MO
Co se tyka A1 Contestu 2001: 49 SO, 43 MO
Deklarovano max 100W: 33 SO, 15 MO
A1 Contest 2001 LP (OK1VWK): 15 SO, 6 MO
Udělejte si názor na QRP sami.
Osobne si myslim, ze QRPisti musi bojovat o sve misto na slunci sami. 
Bud budou tlacit na CRK, at vyhlasi QRP kategorii (pokud stavajici 
nechteji, je treba nechat zvolit sami sebe a pokracovat v 
prosazovani), nebo si vyhlasi vlastni zavody. Nevidim jinou moznost.
73! Zbynek, OK2PIN
************************************************************************
-----Original Message-----
From: ondra@nem.pce.cz [mailto:ondra@nem.pce.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:52 AM
To: OK list; VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
ahoj vsem
vysledky lonkskeho a1 contestu v kategori LP najdete zde:
http://vkvzavody.moravany.com/zavody/a12001/lpcelk.html
> 
> Opet opakuji, pokud nekdo chce vypsat a vyhodnocovat zavody v kategorii QRP
> koordinovane ve stejnem terminu jako
> velke VKV zavody, ma tu moznost jiz nekolik let. Aktivite se meze nekladou
> a dobrovolne cinnosti rovnez ne
> (mame tu VHF-klub, SMSR, CLC a jiste i dalsi subjekty.)
> 
pokud by se nekdo takovy nasel kdo by vyhodnocoval zavody v 
dalsich kategoriich nabizim mu ze dostane vyhodnocovaci sofware.
73 Ondra OK1CDJ
Nemocnice Pardubice
Oddeleni systemove vypocetni techniky
Ondrej Kolonicny
ondra@nem.pce.cz
tel: 466011221
fax: 466011231
ICQ:52700570
********************************************************************
-----Original Message-----
From: odehnk1.edu@mail.cez.cz [mailto:odehnk1.edu@mail.cez.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:55 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Mirku ja nevim proc nemuzou tocit z menicu. Ja tento nejezdim, ale chteli
jsme otevrit prostor vice zajemcum o ucast,
kteri nechteli porusovat podminky (tzn. potrebovali z nejakych duvodu
220V), ale chteli jet QRP.
Domnivam se, ze vysledny efekt to neprineslo. O QRP provoz na VKV neni
takovy zajem jak by se zdalo z prispevku
poslednich dni.
Mj. mame take OK-QRP klub, ne?
Karel OK2ZI
*******************************************************************
-----Original Message-----
From: odehnk1.edu@mail.cez.cz [mailto:odehnk1.edu@mail.cez.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:51 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: RE: [VKV-KLUB] QRP
Naprosto s Tebou Milane souhlasim. Tvoje vysvetleni je zcela spravne.
Dlouhodoby zamer poradatele/vyhodnocovatele zavodu na VKV pod hlavickou
CRK,
je mit podminky co nejvice v souladu s podminkami Regionu I. IARU
a co nejvice se blizit Evropskemu standardu. Zejmena DL,OE,F, OM.
Proto vyzyvam i jine zajemce (potencialni poradatele/vyhodnocovatele) aby
sami vyhlasili, organizovali a vyhodnocovali
takovy zavod a tim ziskali nehynouci slavu na poli radioamaterskem. Ve VKV
skupine CRK jsme vyhodnotili na zaklade zadosti
stanic a dlouhodobe ucasti v QRP zavode, ze neni efektivni zatezovat
poverene vyhodnocovatele dalsi agendou s QRP kategoriemi.
73! Karel OK2ZI
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: OK1DOM [mailto:ok1dom@seznam.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 7:39 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Pane bože, jaké prostoduché výmluvy! Když už musíte používat rotátor na
220V, tak existují měniče, které je vyrobí třeba z autobaterky. Pokud
nevíte, co to je, tak se podívejte do literatury staré 30 let a více, tehdy
se elektronkové zařízení z podobných měničů musely napájet celé.
Z toho je vidět nepochopení myšlenky QRP závodů. Ty byly založeny na tom,
vzít zařízení do batohu a jít na kopec. Zajímavé je, že to šlo v době
elektronkové, ale nejde v době tranzistorové. Je to asi tím, že v komisích
vládnou stanice, které mají počty prvků antenních systémů počítány ve
stovkách a jenom větráky na PA mají větší příkon, než celé zařízení běžného
smrtelníka. To je v pořádku třeba na Dni rekordů, ten závod je právě pro
takové stanice, ale proč se se svojí výbavou snaží namontovat zrovna do QRP
závodu? QRP závod má výhodu, že všechny stanice jedou QRP a tudíž je
minimální rušení a najednou zjistíte, že se i s malým zařízením dají udělat
pěkná spojení. Pokud pojedete QRP v závodě vedle Big Guns, tak nemáte šanci,
všichni mají vf citlivost staženou kvůli rušení o 180 stupňů doleva a prostě
nikoho slabšího neberou. Takže po chvíli volání zjistíte, že v blízké
restauraci je rychlejší přísun, než na bandu a přemístíte se za lepším.
Mirek OK1DOM, OK7A
*********************************************************************
-----Original Message-----
From: Milan Gütter [mailto:gutter@ges.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:41 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: RE: [VKV-KLUB] QRP
Ahoj,
k tematu si dovoluji pridat par poznamek:
Vyhodnocovani nekym jinym, nez je poradatel,
nikdy nemuze prinest (vetsi) uspech.
Volaji-li ucastnici po QRP (nebo LOW POWER),
mel by si vyhodnocovatel toto volani po zmene vyhodnotit
(par procent muze znamenat zadost vetsi skupiny o zmene),
stanovit dlouhodobou strategii a jak to tak vypada
tuto kategorii zrejme zavest.
Aplikuji-li manazerske zkusenosti, pak vyhodnocovatel
musi mit jasny zamer (je treba jej jasne formulovat a zverejnit)
a musi pocitat s tim, ze:
- v prvnim nebo druhem roce bude ucast nizka, lidi
	jsou v principu konzervativni a zmeny registruji pomalu
- vzedme se vlna odpurcu (jednem vadi zmena, jini se citi ohrozeni atd.)
- demokraticka diskuze je sice uzitecna, ale v urcitem okamziku
	je treba prestat diskutovat a zavelet a izolovane hlasy
	(obvykle extremy) proste ignorovat
- svuj zamer je treba siroce publikovat (PR, internet, zpravy, casopisy
atd.)

Omlouvam se vsem, kteri si mysli, ze moc radim.

73 Milan, OK1FM
Milan GÜTTER
http://www.ok1fm.com
E-mail: ok1fm@ges.cz
***********************************************************************
"OK1DOM" <ok1dom@seznam.cz> on 27.09.2002 07:00:15
Odpovězte prosím - VKV-KLUB@yahoogroups.com
Komu:   <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Kopie:
Předmět:    Re: [VKV-KLUB] QRP
O zájmu o QRP svědčí to, že zatím byl QRP závod (letní BBT) jen vyřazený z
Mistrovství ČR s tím, že v případě problémů bude úplně zrušen. Takže se
současně volá o QRP kategorie a ruší QRP závody prý pro nezájem. Nerozumím
tomu. QRP závod jezdím rád léta, dobře si zavysílám, uši a vstupy netrpí a
nemusím mít Temelín na dohled, stačí batoh s baterií, tcvrem a několika
trubkami navrch.
Což takhle začít tím, že by se obnovily podmínky původního QRP závodu tj.
napájení pouze z chemických článků? Kdysi dokonce existovalo omezení
celkovou váhou (bez hama, to by si někteří z nás vůbec nezazávodili).
 Mirek OK1DOM, OK7A
----- Original Message -----
From: "Milan Gütter" <gutter@ges.cz>
To: <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Sent: Thursday, September 26, 2002 10:30 PM
Subject: [VKV-KLUB] QRP
> Ahoj,
>
> QRP si určitě zasluhuje COMEBACK.
>
> Snad by to mohlo vrátit chuť do závodění těm,
> kteří nechtějí / nemohou konkurovat BIG GUNS.
>
>
>
> 73 Milan, OK1FM
> ex VKV DXman :---)))
**********************************************************************
 
-----Original Message-----
From: odehnk1.edu@mail.cez.cz [mailto:odehnk1.edu@mail.cez.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 8:18 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Omezeni se zrusilo az pro letosni zavod. Objevovaly se hlasy stanic, ze by
sice rady jely qrp, ale nemuzou tocit
antenou na stozaru bez rotatoru, ktery je na 220V. Mirne to zvedlo pocet
ucastniku v letosnim roce.
Zajem o QRP kategorie je jasne videt v ucasti v tomto zavode. Loni se
pokousel nekdo vyhodnocovat A1 kontest v QRP kategorii.
Kolik bylo zajemcu necht se kazdy presvedci sam.
Opet opakuji, pokud nekdo chce vypsat a vyhodnocovat zavody v kategorii QRP
koordinovane ve stejnem terminu jako
velke VKV zavody, ma tu moznost jiz nekolik let. Aktivite se meze nekladou
a dobrovolne cinnosti rovnez ne
(mame tu VHF-klub, SMSR, CLC a jiste i dalsi subjekty.)
73! Karel OK2ZI
**************************************************************************
"OK1DOM" <ok1dom@seznam.cz> on 27.09.2002 07:00:15
Odpovězte prosím - VKV-KLUB@yahoogroups.com
Komu:   <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Kopie:
Předmět:    Re: [VKV-KLUB] QRP
O zájmu o QRP svědčí to, že zatím byl QRP závod (letní BBT) jen vyřazený z
Mistrovství ČR s tím, že v případě problémů bude úplně zrušen. Takže se
současně volá o QRP kategorie a ruší QRP závody prý pro nezájem. Nerozumím
tomu. QRP závod jezdím rád léta, dobře si zavysílám, uši a vstupy netrpí a
nemusím mít Temelín na dohled, stačí batoh s baterií, tcvrem a několika
trubkami navrch.
Což takhle začít tím, že by se obnovily podmínky původního QRP závodu tj.
napájení pouze z chemických článků? Kdysi dokonce existovalo omezení
celkovou váhou (bez hama, to by si někteří z nás vůbec nezazávodili).
 Mirek OK1DOM, OK7A
----- Original Message -----
From: "Milan Gütter" <gutter@ges.cz>
To: <VKV-KLUB@yahoogroups.com>
Sent: Thursday, September 26, 2002 10:30 PM
Subject: [VKV-KLUB] QRP
> Ahoj,
>
> QRP si určitě zasluhuje COMEBACK.
>
> Snad by to mohlo vrátit chuť do závodění těm,
> kteří nechtějí / nemohou konkurovat BIG GUNS.
>
>
>
> 73 Milan, OK1FM
> ex VKV DXman :---)))
*********************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of
odehnk1.edu@mail.cez.cz
Sent: Friday, September 27, 2002 7:11 AM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
OK2ZI ani OK1FUA neudelali setkani v jednom terminu.
Cas a klubovny pridelovali poradatele z OK1KHL. Byl jsem postaven pred
hotovou vec.
V minulych letech zadne KV schuzky nebyly.
Karel OK2ZI
Jiří Šanda <jirka@jimaz.cz>@mlp.cz on 26.09.2002 20:19:15
Odpovězte prosím - OK list <crk@mlp.cz>
Odesláno kým:   Maiser@mlp.cz
Komu:   OK list <crk@mlp.cz>
Kopie:
Předmět:    Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
Honzo absolutni souhlas.
Na setkani v Holicich napriklad nikdo z OK1KIM nebyl, protoze Ti makovci
- tedy konkretne panove OK2ZI a OK1FUA udelai KV a VKV setkani v
identickem terminu a hrozne se divili ze je to spatne.
Jirka
OK1RI
************************************************************************
-----Original Message-----
From: Jaroslav Faldík [mailto:faldik@bkom.cz]
Sent: Friday, September 27, 2002 6:30 AM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] QRP
Ahojte,
jen malou připomínku ke QRP. Jen by mě zajímalo jaký výkon na VKV
jde ještě považovat za QRP ?
Je to 5W, 10W, 25W nebo 100W ? I když těch 100W bych spíše zařadil do Low
Power. Ve srovnáni s BIG GUNS lze 25W považovat za QRP. 
73! Slavek, OK2SLC 
Dne 26.9.2002 23:30:59 Milan Gütter <gutter@ges.cz> napsal/-a:
>Ahoj,
>
>QRP si určitě zasluhuje COMEBACK.
>
>Snad by to mohlo vrátit chuť do závodění těm,
>kteří nechtějí / nemohou konkurovat BIG GUNS.
>
>
>
>73 Milan, OK1FM
>ex VKV DXman :---)))
>
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of OK1VVW
Sent: Thursday, September 26, 2002 11:18 PM
To: OK list
Subject: Re: Single OP kategorie
Tak tak, my už jsme to jakžtakž vyřešili, hihi... Teď jen jestli to někdy
někdo vezme do úvahy.
Dobrou noc.
Honza ok1vvw
http://www.qsl.net/ok1vvw
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of Jiří Šanda
Sent: Thursday, September 26, 2002 11:00 PM
To: OK list
Subject: Re: Single OP kategorie
Ahoj,
proc vykon mensi nez 100W je dano tim, ze vetsina TRXu na VKV ve stavu
"bosa noha" dava mene, neco dava 50W, neco dava 25W, vyjimecne 100W - to
pokud vim dava snad jenom IC725H. Je to ovsem jenom tema na diskusi.
Protoze 100W uz je na nejaky maly PA a ten dava vlastne 160W atd.....
Prot bych ja hlasoval pro maximalne 50W.
OK1RI
*************************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of OK1VVW
Sent: Thursday, September 26, 2002 10:51 PM
To: OK list
Subject: Re: Single OP kategorie
Já s Tebou Jirko souhlasím, jen u kategorie LP bych nechal 100w, což má
většina TRX a proti výkonům stanic na předních místech je to výkon
zanedbatelný. Nicméně je to asi věc diskuse, nejdřív je třeba mít vůli něco
takového udělat. A ta bohužel není.
Jinak, kdo má výkon do sto wattů, většinou nemá čtyřčata do čtyř směrů, má
maximálně jednu dlouhou anténu, vyjímky budou statisticky nezajímavé, pokud
vůbec nějaké. A navíc ta kategorie by odpovídala povolenému výkonu tříd D a
C. A co se týká podvádění, to bychom nesměli už soutěžit vůbec v ničem, pro
diplomy si snad taky netisknem lístky na tiskárně, nebo snad jo? A bavilo by
nás to?
73 ok1vvw
http://www.qsl.net/ok1vvw
***********************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of Jiri Sanda
Sent: Thursday, September 26, 2002 10:20 PM
To: OK list
Subject: Single OP kategorie
Ahoj,
no ja s timto nemuzu souhlasit, protoze antena je antena a vykon je vykon.
Na KV si myslim ze kdyz pojedu na treba i na "dlouhem" pasmu - 40m z
Breziny - tedy s 2 x 4Y ve 42/26m s malou parou treba i klidne 10W, ze
budu porad produkovat o "tridu" vetsi signal (ne v Evrope - to je uz ale
jina story) nez nekdo treba s vertikalem a 1kW. Na VKV oba souhlasime ze
je to totez. Cili anteny mame na KV i VKV takove jake jsme schopni nebo
mocni nebo vim ja postavit. No a s parou je to podobne. Postavit velke
anteny je v dnesni dobe zcela urcite neporovnatelne vetsi "projekt" nez
si poridit-postavit-pujcit PPA. On zivot prinasi ze pokud je nekdo mocen
postavit velike anteny, ze tu paru (tedy reseni mensiho problemu) k tomu
uz taky doda. Tedy na KV to az na par vyjimek (a samozrejme nezbytne
existujicich podvodniku) tedy dopadne tak, ze kdo ma malou paru ma i
"male" anteny a na VKV to bude bezesporu taky tak.
Kategorie "LP" je na KV je to 100W - cili "bosanoha" TRX, kolik to ma
byt na VKV nevim, jenom jsme presvedcen ze urcite min.
73 !
Jirka
OK1RI
*******************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of OK1DOM
Sent: Thursday, September 26, 2002 8:34 PM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
Podle současných podmínek bych zřejmě musel být do smrti v kategorii multi,
pokud si antenní stožár nechám postavit firmou popř. pokud zvednu anteny
nahoru za pomoci přátel, vše na vlastním domě.
Nemyslím si, že by mělo cenu vytvářet kategorie LP, QRP apod na VKV. Na KV
nejsou - kvůli svým rozměrům - obvyklé antény dlouhé několik lambda, takže
není zase tak rozhodující vliv anténní soustavy na vyzářený výkon.
Spočítejte si, kdo má větší výkon - základní tcvr s 25W do krcky anebo 2,5 W
do 4x M2. Když se na vás natočí čtyřče, tak rádiu zdá o revoluci a nemusí
tam být ani 100W.
Mirek OK1DOM, OK7A
*******************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of OK1VVW
Sent: Thursday, September 26, 2002 9:20 PM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
Myslím, že když fungují QRP a LP kategorie v CQ WW a v jiných velkých
závodech na kv, vymlouvat se na to, že je není možné zavést na vkv, protože
není možná kontrola je až zcestné. Kdo to říká, plete si HAM radio s první
ligou ve fotbale. Předpokládat, že lidé podvádějí je ryze naše specialita.
Přitom vyhlášení těchto kategorií při dnešním způsobu hodnocení, které je
převážně elektronické, by prakticky neznamenalo moc práce navíc.
73 Honza ok1vvw
http://www.qsl.net/ok1vvw
*******************************************************************
-----Original Message-----
From: Maiser@mlp.cz [mailto:Maiser@mlp.cz]On Behalf Of Jiří Šanda
Sent: Thursday, September 26, 2002 8:19 PM
To: OK list
Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
Honzo absolutni souhlas.
Na setkani v Holicich napriklad nikdo z OK1KIM nebyl, protoze Ti makovci
- tedy konkretne panove OK2ZI a OK1FUA udelai KV a VKV setkani v
identickem terminu a hrozne se divili ze je to spatne.
Jirka
OK1RI
barra.cz, s.r.o. wrote:
>Když už jsme u těch závodů, je třeba zavést QRP a LP kategorie. Zdůvodnění
>proč to nejde řečené v Holicích mi připadá ještě slabomyslnější než výše
>diskutované záležitosti.
>73 Honza ok1vvw
*******************************************************************
>----- Original Message -----
>From: <odehnk1.edu@mail.cez.cz>
>To: "OK list" <crk@mlp.cz>
>Sent: Thursday, September 26, 2002 5:12 PM
>Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
>
>
>Naprosto s Tebou Jirko souhlasim!
>
>73! Karel OK2ZI
>
>
>
>
*******************************************************************
>Jiří Šanda <jirka@jimaz.cz>@mlp.cz on 26.09.2002 16:23:55
>Odpovězte prosím - OK list <crk@mlp.cz>
>Odesláno kým:   Maiser@mlp.cz
>Komu:   OK list <crk@mlp.cz>
>Předmět:    Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
>
>Dobry den,
>
>pratele mne to cele pripada jako totalni nesmysl. Jeden operator je
>preci o LIDECH nikoliv o tom ci ty kousky proboha jsou. Vzdyt toto je
>opravdu svetova rarita !!!!!
>Ad absurdum: tedy jak to, ze kolektivka muze vysilat jako kolektivka
>kdyz zarizeni patri jednotlivym lidem ?
>Jednotlivec si pujci od nekoho treba radio a uz je kolektivka !?!?!?
>
>Pokud je to takto slabomyslne v pravidlech napsano tak je asi treba je
>OKAMZITE !!!!!!!!!!!!!!!! zmenit, byt jak je vseobecne znamo jsem
>nepritel vsech zmen podminek zavodu.
>
>Hlavnim a nejdulezitejsim cilem je, aby stanice vyjeli na pasmo. No a
>pokud tedy nejaka kolektivka dotlaci anteny a dalsi zarizeni spolecnyma
>silama dohromady tak at tam v pripade dohody klidne jede vysilat kdokoliv !
>Vsude ve svete je zcela beznym zvykem, ze lidi jezdi vysilat z
>nejruznejsich QTH a prihlasi se do kategorie podle toho kdo a jak v
>danem zavode vysila. Co je proboha komu do toho ci MAJETKOVE to zarizeni
>je. Podle tohoto principu pokud den pred zavodem prijede kamarad a
>pomuzem mi postavit stozar a pojede domu tak uz nejsem sam ?!?
>
>S pranim krasneho dne !
>
>Jirka
>OK1RI
>
*************************************************
-----Original Message-----
From: ok1fui@quick.cz [mailto:ok1fui@quick.cz]
Sent: Thursday, September 26, 2002 1:41 PM
To: VKV-KLUB@yahoogroups.com
Subject: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
Ahoj vsem,
zde muj soukromy nazor na uvedenou problematiku. Osobne nevidim duvod, proc by 
nemohla byt ZNACKA kolektivni stanice hodnocena v kategorii Single Op. v 
jakemkoli radioamaterskem klani, samozrejme za predpokladu, ze splnuje podminky 
teto kategorie (1 operator bez pomoci). V KV zavodech je bezne, ze se ve 
vysledcich objevuje napr. X. OK1KZD (OK1SGI) XXX bodu atd. 
Kazdemu je hned jasne, ze z OK1KZD vysilal pouze a jedine Michal a jel na klub 
s klubovym radiem atd. Z opacneho pohledu je zejmena v USA bezne, ze skupina 
amateru jede zavod pod znackou jednoho z nich. V tom take nevidim problem. 
Jde jedine a pouze o to, ze suffixy zacinajici na K, O, R se vydavaji stanicim
pravnickych osob. A to nam preci koneckoncu muze byt jedno, ne?
Zdravi Mara, OK1FUI
****************************************************
----- Původní zpráva -----
Od: odehnk1.edu@mail.cez.cz
Datum: čtvrtek, 26. září 2002 v 12:45 odp.
Předmět: Re: [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
> 
> Vyklad skutecne neni jasny.
> 
> 1) Nesmesoval bych KV a VKV zavody. Podminky 
> KV zavodu jsou veci KV
> manazera.
> 
> 2) Podle informaci z CTU muze byt znacka 
> OLxx vydana pouze kolektivni
> stanici jako znacka pro reprezentaci v 
> mezinarodnich zavodech. CTU neresi
> jeji pouziti
> pro prihlaseni se do jakekoliv kategorie. To 
> neni jeho vec. Neni ovsem
> problem zalozit si vlastni kolektivku a 
> nechat si pridelit znacku.
> 
> 3) Ja osobne zastavam nazor, ze nezalezi na 
> pouzite znacce. Dulezite je
> dodrzet, ze je to
> stanice obsluhovana jednotlivcem bez 
> jakekoli cizi pomoci
> behem zavodu. Cizi pomoci behem zavodu se 
> rozumi vlastni obsluha
> vysilaciho a prijimaciho zarizeni, smerovani 
> anten, vedeni deniku a
> prehledu stanic, se kterymi bylo pracovano, 
> obsluha zarizeni pro
> pristup do site PR.
> 
> Tady jsem bohuzel v rozporu s OK1MG, ktery 
> zastava nazor o znacce
> kolektivni stanice.
> 
> 4)Vyhodnocovani MCR provadi OK1KPA na 
> zaklade metodickeho rizeni VKV
> contest manazera, coz je OK1MG.
> 
> 5) Podminky pro MCR by mely respektovat 
> Vseobecne podminky pro zavody na
> VKV.
> 
> 6) Nemame aplikovano ustanoveni podminek pro 
> zavodu IARU, kdy v singlu muze
> byt hodnocena pouze stanice ktera vysila na 
> privatne vlastnenem
> zarizeni a antenach. Zrejme by to omezilo 
> radu stanic.
> 
> Nazory na aplikaci tohoto ustanoveni i 
> ustanoveni o znackach kolektivnich
> stanic jsou vitane.
> 
> 73! Karel OK2ZI
> 
> > 
> ****************************************************
> 
> "ok2pin" <zbi@centrum.cz> on 26.09.2002 11:18:16
> 
> Odpovězte prosím - VKV-KLUB@yahoogroups.com
> 
> Komu:   VKV-KLUB@yahoogroups.com
> Kopie:
> Předmět:    [VKV-KLUB] Single op. kategorie.
> 
> Stezoval si mi Beda OK1DOZ, ze byl dotlacen 
> OK1MG k presunu stanic ve
> VKV-PA z SO do MO, kvuli faktu, ?e jeli sami 
> pod znackou kolektivky.
> 
> Jelikoz jsem stoura, dival jsem se do 
> podminek a zjistil nasledujici.
> 
> Vseobecne podminky zavodu na VKV 2002 
> (zverejneno na paketu OK1MG dne
> 21.2.2002):
> SINGLE OP - stanice obsluhovana jednotlivcem 
> bez jakekoli cizi pomoci
> behem zavodu. Cizi pomoci behem zavodu se 
> rozumi vlastni obsluha
> vysilaciho a prijimaciho zarizeni, smerovani 
> anten, vedeni deniku a
> prehledu stanic, se kterymi bylo pracovano, 
> obsluha zarizeni pro
> pristup do site PR
> 
> 
> Mistrovstvi Ceske republiky v praci na VKV 
> 2002 (zverejneno na paketu
> OK1MG dne 21.2.2002):
> A - Single Op, stanice s individualni 
> volaci znackou, obsluhovane po
> celou dobu mistrovstvi pouze tymz drzitelem 
> koncese jednotlivce bez
> jakekoliv cizi pomoci.
> 
> 
> Podminky Provozniho aktivu na VKV platne od 
> 1995 (zverejneno na
> paketu OK1MG dne 14.9.2002):
> SINGLE OP.- stanice obsluhovane vlastnikem 
> licence pro jednotlivce,
> bez jakekoliv cizi pomoci behem zavodu. Cizi 
> pomoci behem zavodu se
> rozumi vlastni obsluha vysilaciho a 
> prijimaciho zarizeni, smerovani
> anten, vedeni deniku a prehledu stanic se 
> kterymi bylo pracovano a
> podobne.
> 
> 
> Moje zavery:
> U VKV-PA je zrejme, ze jednotlivec 
> vysilajici pod znackou kolektivky
> se MUSI prihlasit do MULTI kategorie. Zde 
> neni sporu.
> 
> U velkych zavodu je to ponekud 
> komplikovanejsi. Jednotlivec muze jet
> pod kolektivni znackou a prihlasit se do 
> kategorie SINGLE. Ovsem
> oficialni vysledkove listiny nejsou platne 
> pro vypocet MCR. Takoveto
> stanice musi byt prerazeny do kategorie 
> MULTI a pak teprve pouzity do
> MCR. Diky vzorci pro vypocet bodu se musi 
> vsechno znovu prepocitat a
> rozdily nemusi byt male.
> 
> * Kdo dela toto prerazeni?
> * Jak jsou takoveto vysledkove listiny 
> kontrolovany?* Jak na 100% pozna, ktera 
> stanice je kolektivni? (OK stanice s
> trimistnymi sufixy zacinajici ?K?, ?R? a ?O? 
> jsou zrejme. Jak je to s
> OL stanicemi? Vsiml jsem si, ze OK/OM DX 
> Contest 2001 vyhrala v
> kategorii jeden operator ? vsechna pasma ?HP 
> stanice OL8M)
> * Muze byt OL znacka vydana jednotlivci pro 
> zavody? (Toto nevim.)
> * Je logicke mit tri ruzne definice pro 
> single op kategorii?
> 
> 73! Zbynek, OK2PIN
>