Koho sdružuje dnešní ČRK? Radioamatéry, nebo radisty?

Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS ČR)

SSS ČR je dobrovolným svazem samostatných občanských sdružení - svazů, organizací, klubů, společností, asociací apod.
Sdružuje 15 svazů reprezentujících sportovní odvětví a činnosti z oblasti:
  • letectví a parašutismu (Aeroklub)
  • motorismu (Ústřední automotoklub ČR)
  • biatlonu (Český svaz biatlonu)
  • branně-technických sportů (Svaz branně technických sportů)
  • sportovní kynologie (Český kynologický svaz a Moravský kynologický svaz)
  • radistického sportu (Český radioklub)
  • ...
  • vojáků v záloze (Svaz vojáků v záloze ČR)

http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/cz/seznam-krajskych-stresnich-sportovnich-organizaci-15693/

==========================

"Mikroregion Kozákov leží na severovýchodě Čech, ve východní části Libereckého kraje. ... Kozákov (744) je nejvyšší hora Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší, opředena pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Již pravěcí lovci usídlení v okolních jeskyních z polodrahokamů zhotovovali jednoduché nástroje. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.  "
 .....

"Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty. Místo si oblíbili i radisté, kteří tu po kopci pípají vysílačkami a snaží se zachytit co možná nejlepší spojení se světem. "

http://www.infocesko.cz/content/clanek.aspx?clanekid=4057&clid=1

==========================

"Každý, kdo měl tu možnost zažít základní nebo u náhradní vojenskou službu ... dobře ví, jak dlouho trvá ...
A to nehovořím o vojenských specialistech, jako jsou radisté..."

Více zde: http://www.nova-armada.cz/news/armada-ceske-republiky-a-pratelske-civilni-organizace-svaz-vojaku-v-zaloze-cr-svz-cr-/

==========================

Nepřipadáte si obelhaní? Nebo si už nepamatujete, co prohlásil OK1XU, totiž že ČRK z novodobého Svazarmu okamžitě, jak to půjde, vystoupí? Připomeňte si, co napsal v roce 1990:

"Stále je dost žhavých diskusí kolem členství radioamatérů ve Sdružení technických sportů a činností, v něž se transformoval bývalý Svazarm. Vzdor různým proklamacím se totiž za členy Sdružení považují čtyři z pěti existujících radioamatérských organizací. Sdružení je ryze přechodným útvarem, vzniklým zejména proto, aby se mohly nástupnické organizace Svazarmu v klidu zformovat a dohodnout rozdělení majetku po dobu této tzv. delimitace, která má být dokončena nejpozději 31.3.1991‚ je pro radioamatéry výhodné být členy Sdružení, protože tak mají právo zúčastnit se jako plnoprávní partneři všech důležitých jednání. Ještě zhruba 3/4 roku trpělivosti se určitě vyplatí, jde totiž o to, aby naše nová organizace měla dostatek prostředků k tomu, aby svým členům byla něco platná. Nikdo se nestane samostatným tím, že se za takového prohlásí, ale tím, že je schopen se sám postarat o své potřeby. A konečně - byla by škoda, kdyby toho, na co mají právo radioamatéři, nakonec užíval někdo jiný. Nově zvolené radě ČRK bylo uloženo svolání dalšího sjezdu ihned po dokončení majetkového vypořádání k dořešení otázky členství ve Sdružení. Jak toto dopadne, o tom není třeba pochybovat . . ."

http://www.ok2kkw.com/svazarm/sjezdy1990.htm


Je radista to samé jako radioamatér? Názory ze poloviny dubna 2013 na OK listu:

OK3AA (k umrti VK6HD) "Ano, byl to PAN radista ! Kez mu to tam nahore, nad ionosferou, bude chodit.."

OK1WT " Klidně napiš dobrej radista. Radista je přece clověk obsluhující radiovou stanici. Není to nic urážejícího. Každý radioamatér který obsluhuje stanici je samozřejmě radista. Holt každý radista není také radioamatér. Stačí si přece jen přečíst ten význam. Jestli si v OK2KKW vytvořili speciální slovník - to je otázka jiná. Třeba je tam jen organizovaná nějaká nová rasa a za chvíli budeme určitou sortou nazýváni nikoli radisté ale rasisté. Vůbec bych se tomu nedivil...."

OK1HH .."OK1JX psal svůj článek v roce 1968, uprostřed období totality, kdy pojem "radista" automaticky evokoval příslušnost k dosti nepopulární armádě. Čo bolo, to bolo, terazky je radista už zase normální člověk, který obsluhuje radiostanici."

OK2BUH .. Když jsem se dříve ve společnosti zmínil, že jsem radioamatér, tak mne vždy nazývali radistou. Rozdíl je jen v tom, že dříve to dělali s obdivem kdežto dnes na mne spíš pohlížejí jako na chudáka co nemá na mobilní telefon..."

OK1MX .."Pro "radistu" tedy platí, že je to člověk který má cosi do činění s "radio oborem jako činností", nebo je příslušníkem komunity které se tímto oborem zabývá. Nahlédneme-li do výkladového slovníku říká nám toto: radista: člověk obsluhující rádiovou stanici Použití slova "radista" je zcela v souladu s pravidly českého pravopisu a není chybou tento výraz používat.."

OK1JAX "..já jsem radioamatér a jak rád bych byl zase radista na Třinci a bylo by mi 19 a všechny lásky před sebeou. Výraz radista mi zní stejně libozvučně jako radioamatér už proto, že radistu vnímám jako telegrafistu a telegrafisty mám obzvláště rád.:)) Pavel, Radista 1. třídy"

OK2SIR(?) "..mne se slovo "radista" libi - komu ne, at je nepouziva, zakazovat pouzivani slov muze navrhovat snad jen dehonestujici demagog (a pripadne komunista)"

OK2ZA "No RADISTA je krásné české slovo a používalo se už za dob první republiky tak vlastně o co tady de????"

OK2CV "...Také označení "radisté" podsunuté politrukům moc nesedí, v obřích kasárnách Plzeň-Slovany (1963-65) ti "politruci a důstojníci" používali jednoznačně název spojaři. Dále se tam žádný "člověk obsluhující radiostanici z donucení" nevyskytoval, naopak možnost sloužit u spojařů byla nesnadno dosažitelná i pro Svazarmovské radioamatéry, kteří s přehledem brali stovku morčat. VY 73 = M. "

OK1MTZ: "V době kdy jsou komunisté dvaadvacet let legální parlamentní stranou a společnost s tím nic nedělá, váš skoro soused se jejich hlasy stal prezidentem, tak my tady budeme dělat politiku??"

OK1ULE: "NZ všem, před dvěma roky jsme se tak trochu zhrozili (členové OK1KMG) při dnu otevřených dveří v naší AVZO, kde krom jiných kroužků a klubů byl stolek o našem RK a tam nápis RADISTÉ. Když zástupce RK při přípravě chtěl nápis RADIOKLUB OK1KMG, tak dotyčný (který byl zrovna u PC s tiskárnou) na název zapomněl a na nic jiného si zrovna nevzpomněl. Autora jsme neumlátili a ani jsme mu nijak nenadávali, jen jsme mu dali na papír nápis pro příští roky. Loni jsem tam nebyl, ale prý už byl nápis opravený. Všem 73, L.!"

OK1NE http://cs.wikipedia.org/wiki/Special:Search?search=radista&go=Go Titanic - ..radista Cyril Evans na palubě parníku Californian snažil varovat Titanic.. Radista Titanicu jej však přerušil …, Jiří Potůček - ... a radista výsadku Silver A . …, Jason Robards ... vstoupil do amerického námořnictva , kde sloužil jako radista na křižníku.. Atd. 73 Julda, OK1NE"

OK1MRK "..Radista - profík, který má za náplň práce obsluhovat radiostanici. Radioamatér - ten, co výše uvedené činí jako svůj koníček. Osobně se mi také zježí chlupy, nazve-li mne někdo radistou, ale jelikož to většinou činí nevědomky, rád mu rozdíl vysvětlím."

OK1VPZ "..Radista má význam "branec obsluhující radiostanici". Jde o slovo, které bylo ve vztahu k radioamatérské komunitě hanebně zneužito v ČSLA a Svazarmu, kde byli radioamatéři svými velícími důstojníky a politruky úmyslně nazýváni radisty, aby tím byli dehonestováni a zbaveni pro armádu nežádoucích zbytků hamspiritu. .....  Nazývat proto v krátkém nekrologu svého zesnulého zahraničního radioamatérského kolegu slovem radista je opravdu urážlivé."