O čem diskutují členové ČRK na svém emailovém diskusním boardu ?

Mimo jiné o připravovaným změnách povolovacích podmínek, které vedoucí představitelé ČRK projednávali na ČTÚ, ale jaksi při tom podle svých starých zkušeností "pozapomněli" o věci diskutovat se vým členstvem.

Nicméně ještě více nás zaujal názor jednoho z účastníků této emailové konference, který na výzvu OK1DOM, jak by si tedy on představoval ty procesy související s povolovacími podmínkami, napsal:

*************************************************

Ok, Mirku:
 
1. v obchode (treba nejakem e-shopu) si potencialni HAM kupuje svuj prvni VKV TCVR. u nej je prilozen i formular zadosti o prideleni znacky.
 
- CTU poveruje legislativou radioamat. povol. CRK (stejne tak jako LAA www.laa.cz prideluje pilotaky misto prislusneho vladniho uradu), samozrejme clenem CRK byt nikdo nemusi.
 
2. formular odesle postou (a zaroven pro urychleni mejlne, nebo faxne) a do tri (ne triceti) pracovnich dnu dostava HAM svoji licenci oficialne podepsanou a platnou i ve vsech CEPT zemich. ale tri dni je moc dlouho, kdyz tedy mily HAM zaroven zadost mejlnul nebo faxnul, JESTE TEN (nejlepe do 30 minut) den dostava SMSkou, mejlem, faxem, ... zpravu, ze je jeho licence jiz v platnosti a jeho znacka je OKxyyy a ze se ma mrknout na web CRK, pokud nevi, jak postupovat, aby mohl okamzite zacit vysilat. toto "predbezne opatreni" je samozrejme platne jen na uzemi CR.
tedy moje vize je, ze od 1 hodiny od rozbaleni vysilacky mam vlastni znacku a na tom bych zalozil celou propagacni kampan HAM sportu.
 
3. licence prijde postou spolecne s fakturou na 500 Kc. na VKV je vedeni deniku nepovinne. vykon na VKV omezen na 100W.
 
4. po trech letech, kdyz mily HAM neudela nejaky prusvih, mu prijde z CRK, ze jeho vykon na VKV je nyni NEomezeny a vyzva, zda chce i na KV. dostane moznosti:
a. na KV se slevou - poplatek za licenci 3000 Kc
b. nechat to zatim tak
 
zkousky: CW nebo jeden cizi jazyk (nahrazuje maturita, kde jeden z predmetu byl prave cizi jazyk)
denik: datum, cas, znacka, moje a jeho RST
 
5. jestlize se HAM rozhodne na KV pozdeji nebo drive, nez 3 roky (+ mesic na rozmyslenou), pak plati za koncesi 5000 Kc.
 
6. po vstupu na KV mam 300W a po trech letech pak NEomezeny vykon.
 
- vsechny TCVR musi byt homologovane, zadne houm-mejdy nebo kdo-vi-odkud-smejdy. novy TCVR mam povinnost prihlasit k provozu, neco jako kdyz se prihlasuji nove tlf. pristroje na telecomu. kdo chce provozovat HOME MADE, musi si udelat homologaci.
 
- prusvihy: v okamziku, kdy HAM udela opravdu velky prusvih (tj. ruseni jinych telekomunikacnich sluzeb, na ktere je podano trestni oznam.), bere se mu koncese a do 14 dni je povinen prokazat, co udelal s TCVRama.
 
- novy zakon: vlastneni (tj. ze jsem jeho majitel, zadne nejake nepochopitelne slovicka jako "drzeni, ale neprovozovani") radioamaterskeho zarizeni bez povoleni je trestne.
 
- ano, ruseni na pasmech se nezlepsi, ale alespon budou mit vsichni rusilci znacky a kdyz budou mit dobrou chvilku, muzou se venovat i normalnimu provozu.
 
- a ruseni se ani nezhorsi, protoze ten, kdo si radioamaterske zarizeni koupit chce, tak si ho proste koupi a misto otazky "dovoluje to zakon?" si polozi "kdo mi v tom zabrani?"
 
Milan
www.qsl.net/ok2vyh
 

********************************************

Pochopitelně reakce na sebe nedaly dlouho čekat. Z těch zajímavých jsme vybrali názor OK1HH:

********************************************

Ráno bývá moudřejší večera a tak reaguji raději až dnes.

Přečetli jsme si názory a návrhy mladého, dynamického, určitě ne hloupého, ale přece jen poněkud jednoduše uvažujícího marketingového specialisty. Jeho návrhy by teoreticky bylo možno realizovat. Možné a pravděpodobné důsledky by po čase byly zhruba následující:

- Konec vlastních konstrukcí, bastlení a experimentů.

- Vyšší zisky výrobců.

- Vyšší příjmy do státního rozpočtu.

- Vyšší výdaje ze státního rozpočtu na důslednou kontrolu pásem (mj. aby bylo možno dostát mezinárodním závazkům).

- Nutnost zavedeni citelných postihů za rušení cizích služeb.

- Zvýšení počtu úředníků.

- Konec sítě PR, DXClusteru, APRS apod.

- Konec radioamatérských majáků.

- Konec převaděčů (s výjimkou soukromých pro uzavřené společnosti).

- Nedostupnost našeho hobby pro mládež a ekonomicky slabší a též postižené jedince.

- Kritika a posléze vyloučení ČRK z IARU.

- Zánik hamspiritu v OK.

Naštěstí je to jen teorie. Elektromagnetické vlny neznají státní hranice a v globálním měřítku je realizace popsaných návrhů nereálná. Svět je přece jen podstatně složitější a rozmanitější, než tuší zastánci zjednodušených ekonomických teorií. Ti jsou pak při pokusech o jejich aplikaci zpravidla v mládí radikálnější a ve stáří úspěšnější. Absence potřeby ohlížet se na potřeby a city ostatních dokonce bývá konkurenční výhodou - nezabývají se tím a zdánlivě uvažují rychleji. Naštěstí pro nás naprostá většina z nich poměrně brzy pochopí, že by je náš koníček především zdržoval a odpadne.

73 < Franta, OK1HH

********************************************

Jaký je váš názor na návrh OK2VYH ?  Diskutovat můžete zde.