Kudy přes Atlantik ?

Jak všichni vědí, dosud se nepodařilo uskutečnit žádné "pravé" tropo spojení na 144 MHz přes "velkou louži", přestože se o to pokoušela celá řada stanic po desetiletí. Vzdálenost, kterou je zapotřebí překlenout, je poměrně značná, přes 3000 km. To je sice hodně, ale již byly na VKV přes moře překonány vzdálenosti delší - například mezi Kalifornií a Havají se již od poloviny 60-tých let poměrně pravidelně opakují DX tropo QSO na vzdálenost přes 4000 km, a to dokonce i na vyšších pásmech, 70 až 6 cm. Rovněž v Evropě se podařilo uskutečnit tropo QSO na vzdálenosti přes 3200 km, například mezi Velkou Británií a EA 8 a v posledních dnech mezi D4 a EA. Proč to nejde na druhou stranu Atlantiku ?

Myslím si, že by to jít mohlo, jen dosud chyběla systematická snaha to opravdu dokázat. Z hlediska hustoty VKV radioamatérů a jejich výbavy se samozřejmě nejvíce nabízí tzv. severní trasa mezi NewFoudlandem a Irskem, ovšem zde nebývá výskyt vhodné tropo situace tak obvyklý. Přesto je to místo prakticky všech dosavadních pokusů (viz např. zde ) a také místo připravované instalace výkoných majáků (více zde).

Nedílnou součástí případného úspěchu musí být i vhodná troposférická situace. Při předpovědi vhodných tropo podmínek je neocenitelnou pomocí předpověď, každý den zveřejňovaná na stránkách Williama Hepburna (zde). Jak se například můžete přesvědit zde, tyto předpovědi opravdu fungují. Potom je třeba jen čekat s patřičným vybavením na obou stranách "velké louže" a využít situace, která se například nabízela, ale zůstala nevyužita, zde.

Při tom se ovšem nabízí myšlenka, kudy by to mohlo přes Atlantik jít na 144 MHz nejlépe ? S ohledem na aktivitu D44TD si zde dovolím vyjádřit vlastní názor, že tou trasou, která by pro překlenutí Atlantiku mohla být optimální, je zatím nevyzkoušená trasa mezi Kapverdskými ostrovy a Malými Antilami (například Martinik, FM, nebo Panenské ostrovy, či Montserrat VP2). Není vyloučeno, že vhodnou trasou by mohla být i Franscouzská Guyana, kde je dostatek vzdělaných a vybavených lidí, kteří se takovému koníčku mohou věnovat. Potom už jen zbývá připravit zařízení, sledovat předpověď počasí zde a spojení udělat.

Pokud byste náhodou byli při tom, zkuste to někomu našeptat a dejte nám to potom vědět....

s přáním hezkého jarního počasí

OK1VPZ