Na jaké zařízení se zaměřit pro contestový provoz na 70cm:

Berte prosím níže uvedené doporučení jen jako vodítko o jakém zařízení byste mohli uvažovat, pokud je vaše contestová kóta na dostatečně vysoké kótě, máte jen středně zkušené operátory a přitom nechcete být zdrojem rušení pro stanice v okolí (cca do 30km). Samozřejmě jsou možné i jiné varianty, ale vždy byste měli především sledovat výstupní širokopásmový (většinou fázový) šum vašeho zařízení, protože vysoká úroveň postranního šumu přeladitelného oscilátoru zařízení, které používáte, je zpravidla dominantním zdrojem tohoto postranního šumu. Je smutným faktem, že tento oscilátor přidává svůj šum nejenom do vašeho vysílaného signálu a způsobuje tak potíže blízkým stanicím, ale také ruší příjem na vaší straně, protože se směšuje se silným signálem blízkých stanic. V radioamatérské literatuře i praxi byly na toto téma popsány v uplynulých 40-ti letech stohy papíru a tomuto fenoménu se věnuje i spousta webových stránek. Vzpomeňme například jediný odkaz tady, byť zdaleka není jediný. Aby bylo možné sestavit zařízení se slušnými parametry pro contestový provoz, stanice s ambicemi na dobrý výsledek prakticky bez výjimky používají přeladitelná mezifrekvenční zařízení (většinou KV transceiver), která díky tomu, že jejich přeladitelný oscilátor pracuje na relativně nízkém kmitočtu, mají lepší postranní spektrum fázového šumu, než VKV zařízení (viz například zde). A výsledný MF signál je přesměšován na požadované VKV pásmo (zde na 70cm) pomocí extrémně nízkošumového krystalového oscilátoru, který (díky tomu, že není přeladitelný) lze sestavit, nebo koupit s šumovými parametry o několik řádů lepšími, než má přeladitelný oscilátor VKV transceiveru. Samozřejmě, že vždy je nutné hledět i na ostatní parametry celého řetězce zažízení, nicméně při výběru je vhodné hledět především na úroveň postranního šumu použitého MF (KV) transceiveru a transvertoru a vyhnout se podezřele laciným zařízením, protože kvalita něco stojí. A jestliže budete používat polovodičový PA, volte ten, který z důvodu intermodulací nepoužívá nízké napájecí napětí 12 až 13V. A pokud nemáte hlubší VKV zkušenosti, nechte si celý vysílací řetězec sestavit od někoho, kdo takové zkušenosti má. Bude to ve výsledku levnější, protože ne vždy jsou ta nejdražší zařízení ta nejoptimálnější pro vaše potřeby.

A pokud by se mne někdo ptal, co použít, napadá mne například tohle:

Nějaký jednoduchý KV transceiver, třeba TS140S, TS850 apod a kvalitní transvertor. Třeba od S53WW - transvertor Menina, nebo od DB6NT - transvertor MKU 432 G2. Rovněž je velmi dobrý transvertor Iceni 28/432 od G4DDK, nebo i jiný s nízkošumovým oscilátorem od US4ICI.
 
A když už řešíme transceiver a transvertor, vzpomeňme možnost doplnění sestavy MF krystalovými filtry.Pomůžou dost výrazně. Toho konstrukčního nápadu se chytnul výrobce filtrů v Hradci Králové a řada dalších výrobců a můžete použít třeba výrobky S53WW  (dělá to i pro 21a 28 MHz), nebo OM3TRN z OM3W a rovněž HA1YA.
Na transvertor lze jít i jinak - viz WA4BLC  :-)

Berte to ale prosím jen jako výčet možností, konečný soud pronesou vždy vaši blízcí rivalové a vy sami podle umístění v závodě.

Na slyšenou na kouzelném pásmu 70cm!

ok1vpz