Poslali jsme "po větru" do Bulharska dvě prosby...

V Průběhu polského VKV setkání v Zielenci jsme společně s SP5QAT (SP VKV manažer), SP5CCC (Tomek bude reprezentovat Polsko na zasedání IARU ve Varně), OE4WOG (OE mikrovlnný manažer) a 9A3AQ (bývalý 9A VKV manažer s dobrými vztahy k lidem, kteří se za 9A a S5 zúčastní konference IARU ve Varně) diskutovali záležitost tristní situace s pásmem 3cm v OK a potenciálních hrozeb pro pásmo 23cm, které indikoval OE1MCU. Této přátelské schůzky se zúčastnil také OK1DFC, který na tomto VKV setkání prezentoval svoji portable EME instalaci pro 13cm a níže uvedené návrhy podpořil.

 
From: Vladimir Petrzilka 
Sent: Tuesday, August 19, 2014 10:22 AM
To: 'sp5ccc; '9a3aq; 'oe4wog
Cc: 'sp5qat'; 'ok1teh; 'ok1dfc'
Subject: 3 and 23cm issue
 
Hi friends 

Let me remind the issue discussed in Zieleniec and say thank you in advance for any help in that matter : 

Czech republic is the only one EU member, who did not adopted CEPT recommendation, how to allocate services in 10GHz band. We have across amateur radio DX segment placed operation of free of charge point to point links used for distribution between WIFI access spots. How the band is noisy and generally unusable for any weak signal amateur radio operation, you seen on my video.  https://www.youtube.com/watch?v=rZbdjBhX-RU 

We found some lobby in CEPT WGFM (Working group for frequency management) and they are generally prepared to open it and ask from their position Czech regulator (CTU) to prepare a "road map" to full harmonisation within EU, because it is an issue of free usage of commercial equipment on the common market. Czech republic formally took such obligation for harmonisation, when became EU member. However they (WGFM) need formal request now either from other members country or from IARU to open it. IARU representative is a member of WGFM, but he need formal letter from IARU HQ to open it. Untill now such IARU representative was focused just to HF matter and even the 70MHz request for harmonisation were submitted in CEPT formally by Irish regulator.. 

We have more documents to support our statement: 

See CEPT frequency management list:
http://www.erodocdb.dk/Docs/doc98/official/pdf/ERCREP025.PDF  and check the Note EU17:
 

In the sub-bands 3400-3410 MHz, 5660-5670 MHz, 10.36-10.37 GHz, 10.45-10.46 GHz the amateur service operates on a secondary basis. In making assignments to other services, CEPT administrations are requested wherever possible to maintain these sub-bands in such a way as to facilitate the reception of amateur emissions with minimal power flux densities.

 See CEPT frequency allocation recommendation:  
http://www.erodocdb.dk/docs/doc98/official/pdf/REC1205E.PDF
 

FDM links are (based on this freq. allocation) placed such way, that the subband 10,3 to 10,5GHz stay clear for additional link by link allocation managed by regulator (for example SNG one way links). So, such arrangement fully correspond to the above frequency management list. 

On Czech territory has used another table:

It looks very similar, however microwave links (both FDM&TDM) are allocated (on free to charge and free to use basis) in the 10,301–10,42 GHz and 10,476–10,588 GHz subsegment, what is breaching of EU harmonisation. 

We have repeatedly ask both CRC (Czech radioclub) and CTU (regulator) for some steps to fix it in new arrangement, but we were always refused. Even petition, signed by more than 500 amateur radio users were sent to both of them, even many CRC members support our activity, but nothing happens.  CRC did not submit such issue yet on any IARU Conference yet. CRC representatives are in majority interesting in HF only and 3cm issue is not so hot for them. 

However, number of free to use links is increasing each week and if we will be not able to move it ahead of EU harmonisation goal in a short time, amateur radio operation on 10GHz in OK will became history within few years. 

So, if it will be possible - at least in lobbying process within IARU or in face to face communication with IARU managers to submit it as a real issue and get some support, how from IARU through CEPT ask CTU formally to start up harmonisation process, EU amateur community will support you for sure. 

And remind as well all OK hams, who signed petition in that matter:
 http://www.ok2kkw.com/00003016/ctu/podpora.htm

 I hope you will be able to move it forward at least a bit! 

The second issue is 23cm. I don't want to discuss it so much - but removal of FM/D-star/ATV/DATV or even beacons power limitation is from our point of view always better, than to lost this popupar band at all. DX operation on 1296-1297MHz should be saved in any case! Any discussions in the manner "everything or nothing" as were expressed by OE1MCU are damaging for EU radio community. That's my strong belief! 

And of course - any possible support from our side in that issues will be natural. 

Best regards

Vlada OK1VPZ

 

PS: more documents, communications, letter and more you may find here:

and about 3cm:

 

Vysvětlil jsem uvedeným přátelům situaci v OK, kde kmitočtový plán  pásma 10GHz je v rozporu s doporučeními CEPT, kterými by se Česká republika formálně měla řídit, jak již vyplývá ze závazku člena CEPTu a zároveň člena EU, harmonizovat své kmitočtové spektrum s ostatními zeměmi EU. A že bychom v našem klubu uvítali, pokud by IARU převzalo záštitu nad českým radioamatérským provozem v tomto nejzajímavějším VKV pásmu a prostřednictvím svého zástupce ve skupině kmitočtového plánování CEPT předložilo požadavek, aby CEPT vyzvalo ČR k respektování svého doporučení o rozdělení tohoto pásma (ČR je poslední zemí v EU, která tak dosud neučinila) a připravilo časový plán přechodu služeb v 10GHz pásmu na jednotný evropský kmitočtový plán. Všem zúčastněným bylo jasno, že k tomuto cíli se nelze dostat za půl roku, ale taková změna není nereálná, jak se nám mnozí lobbisté ze strany WIFI operátorů snaží namluvit. Provozovatelé mikrovlnných linek, v ČR dnes používaných především pro distribuční sítě internetové konektovity k 5GHz WIFI access pointů, by podle evropské kmitočtové alokace dostali širší pásmo pro svoje podnikání a radioamatéři by mohli uhájit relativně nerušený DX segment. Některá starší (cca 8 a více let) mikrovlnná zařízení (pro distrubuční linky WIFI) by sice asi bylo zapotřebí vyměnit, ale protože valná většina těchto mikrovlnných linek je prostřednictvím svého softwarového vybavení volně přeladitelná, tak pokud by ČTÚ pro takovou změnu vypsalo dostatečně dlouhé přechodné období, byla by taková změna jistě možná.

Požádal jsem účastníky schůzky o pomoc a pokud to bude možné, tak i o případné otevření této záležitosti ve Varně, kde se jednání skupiny C5 letos soustředí právě na kmitočtové hrozby, plynoucí ze strany různých komerčních uživatelů mikrovlnným radioamatérským pásmům. Všichni přítomní přislíbili, že se vynasnaží o této věci informovat ostatní zástupce členských organizací IARU (zástupci ČRK jsou z naší korespondence v minulém roce plně informováni) a pokusit se v této věci o nějaký postup v naznačeném směru. Abych jim dal požadované podklady, napsal jsem uvedeným přátelům email,ve kterém jsou tyto záležitosti sumarizovány - viz vpravo.

Co se týká pásma 23cm, kritizovali jsme všichni sdělení OE1MCU, neboť podle odborných rozborů vyplývá, že možnost vzájemného rušení mezi radioamatérskou službou v pásmu 23cm a navigačním systémem Galileo se týká především (a prakticky výhradně) jen radiových stanic, jejichž signál je "on the air" prakticky trvale, jako jsou FM a Dstar/DMR převaděče, ATV a DATV převaděče, APRS nódy a pod, zatímco "time to time" provoz SSB a CW stanic nemá na činnost navigačních přijímačů prakticky žádný vliv. Shodli jsme se proto, že by bylo velikou chybou, aby IARU v této věci vystupovalo při jednání na další světové radiokomunikační konferenci z pozice "všechno, nebo nic" a naopak by se mělo soustředit především na obranu kmitočtového segmentu 1296 až 1298MHz, který je pro radioamatérský provoz v OK a okolních zemích (snad s výjimkou několika TV radioamatérů v DL) zcela klíčový. I v této věci přislíbili přítomní podporu a shodli se, že vyjádření OE1MCU v této věci asi nebylo právě štastné.

Uvidíme, co schůzka ve Varně VKV radioamatérům přinese.

73  OK1VPZ
 

 

PS: uvedení adresáti se k zaslanému emailu vyjádřili velice pozitivně (i když moje angličtina není, jak je vidět vpravo, zrovna perfektní, hi).

 

Praha 20.8.2014