Také astrofyzika má nesčetně mnoho relací s radioamatérským vysíláním na VKV.

Nemusíme vyjmenovávat, stačí vzpomenout na Joea Taylora, nositele Nobelovy ceny. Dnes ale vzpomeneme jiného radioamatéra - byt bez vlastní licence k radioamatérskému vysílání - Jirku Polívku - v souvislosti s jeho článkem pro webový portál Astro.cz (viz níže). Dovolte mi pár slov úvodem:: Jirka Polívka ve svém článku zapomněl napsat, že byl rovněž členem radioklubu OK1KRA, který se v listopadových dnech 1989 rozdělil a jedním z jeho nástupců je náš klub OK2KKW, známý také jako contestová stanice OK2A.

Píšu o tom proto, že se známe přes 40 let a patřil mezi řadu těch lidí, kteří mne přitáhli k radioamatérskému bastlení a následně i vysílání na VKV pásmech. Celá ta dlouhá léta jsem zpovzdálí sledoval jeho aktivity, nejprve ve Výzkumném ústavu spojů, kde pracovala i řada dalších známých radioamatérů, později v Kalifornii u firmy Špaček labs (http://spaceklabs.com/about-us/).  Měření slunečního šumu během zatmění Slunce není  mezi radioamatéry, kteří se věnují provozu EME, ničím výjimečným,  v popisovaném případě jde o zajímavé měření především z hlediska použitého kmitočtového pásma.

Více k tomuto tématu například zde:

http://f1ehn.pagesperso-orange.fr/pages_f6ksx/eme_sunmeas.htm      http://www.amsat.org/amsat/archive/amsat-bb/199908/msg00261.html .

Závěrem: pokud se Jirka odstěhoval do Misouri, třeba se potká s Herbertem OK1QW. Svět je dnes totiž taková globální vesnice.

Zde je jeho článek, jak byl zveřejněn v internetovém časopise Astro: