Jindra OK1VR má 94. narozeniny!  Gratulujeme!
(Aktualizováno 15.4: podařil se mi omyl v roce... a tak ještě jedna korekce. Omlouvám se!)

(automatic translation)

Kdo z opravdových OK VKV radioamatérů by neznal Jindru Vrčouna. Tuhle přezdívku píšu bez uvozovek, protože už v České kotlině se považuje za všeobecně známou. Jindra je bezesporu jedním z našich největších VKV radioamatérů, přičemž jeho široké znalosti, nadšení pro VKV, neuvěřitelná pracovitost, úžasná tělesná kondice, optimismus, skromnost a zároveň vědecké vzdělání mají za výsledek, že se svých ctihodných narozenin dožívá v plné duševní svěžesti, kterou kazí jen dlouhodobé léčení nešťastného úrazu páteře. Nicméně pevně věřím, že všechna současné omezení pohybu Jindra opět překoná a pojede opět na svém kole s větrem ve vlasech! Ze srdce mu to všichni v klubu OK2KKW (a věřím, že nejenom u nás) přejeme a držíme palce, aby byl opět brzy fit a mohl opět fundovaně pracovat na své oblíbené anténní problematice!

Za chybu v počtu narozenin se hluboce omlouvám! Čerpal jsem z toho, co jsem si pamatoval a teprve nedávno Matěj našel přesnější údaj o dni. Ale věřím, že Jindra to pochopí a zároveň to pro něj bude motivace k rychlejšímu uzdravení! Má před sebou přece už za chvíli další narozeniny!

Nezapřu, že Jindra byl už od počátku 60 let můj vzor. Byl to on, kdo otevřel československým radioamatérům magický svět VKV a jeho nezdolné nadšení pro překonávání překážek způsobilo z mé strany určité odsunutí  KV provozu v OK na druhou kolej. Alespoň já jsem to tehdy tak vnímal a těšil jsem se každý měsíc na další číslo časopisu Amatérské rádio s jeho rubrikou "VKV". On to byl, kdo nás zasvětil do nezaměnitelného kouzla VKV pásmech a kdo upozornil na význam VKV pro budoucí rozvoj radioamatérské techniky. Víte, že to byl právě on, kdo ještě na konci 50-tých let (20.století) doporučoval měřit kvalitu antén a přijímače pomocí měření slunečního šumu? Není proto divu, že i když samotný autor si někdy povzdechl, že u nás vývoj nejde tak rychle kupředu, jako jinde, nikdo mu již s odstupem téměř 70 let neupře, že to byl právě on, kdo svou neutuchající popularizací provozu na VKV způsobil, že značka OK je dodnes v evropských i světových (EME) závodech měřítkem kvality a že v přepočtu na jednoho průměrného obyvatele naší země je dodnes u nás (spolu se Slovinskem) asi nejvíce aktivních VKV radioamatérů. A to zavazuje!

Nezapřu ani to, že právě Jindru a jeho VKV rubriku  jsem měl na mysli, když jsme před více, než 20-ti lety zakládali webové stránky OK2KKW, které od začátku jsou nasměrovány k podpoře radioamatérského VKV provozu a pro podporu kvality oproti militaristické filosofii masovosti.. Jindra musel se svou popularizací VKV skončit ve druhé polovině 60-tých let, protože (mimo jiné) se svazarmovským lampasákům nelíbila VKV orientace a odkazy do "západního tisku" v době, kdy bylo třeba (jak se ti hlupáci domnívali) cvičit brance... Uvidíme, jak dlouho ještě budeme moci tento web, založený na podobných principech, provozovat my. Ohýbačů páteře a mediálně zblblých slouhů jednostranné politické moci je v této zemi vždy dost. Ale to dnes nechme koňům, ti mají větší hlavu. Alespoň tedy kvitujeme to, že je někde (web ČRK) díky práci OK1PFM shromážděn a publikován archiv technických článků OK1VR, věnovaných problematice antén.

Nicméně zanechme vzpomínek, žijeme právě teď. A tak si s námi připijte Vrčounovi na zdraví!

73! ok1vpz

PS: a pokud byste chtěli Jindrovi něco vzkázat, pošlete mu email přes Matěje OK1TEH. Udržují spolu čilou emailovou korespondenci.Váš email mu jistě rád přepošle.